-4 C
Скопје

Тајван: Се урна воен авион, пилотот почина и покрај тоа што успеал да се катапултира

Воен авион Ф-5Е утрово се урна за време на тренажен лет, соопшти Министерството за одбрана на Тајван.

Авионот се урна во Тихи Океан на помалку од две минути по полетувањето од авиобазата. Пилотот, и покрај тоа што успеал да се катапултира, почина во болница.

Причината за несреќата сè уште не е позната, иако Тајван поседува застарена авиофлота. Авионот Ф-5Е датира од 70-тите години на минатиот век и досега повеќепати бил надградуван.

Прочитајте и...  Бајден разговараше со Гутереш за борбата против ковид-19 и климатските промени

Поврзани вести

Убил рецепционер заради Гучи ранец, го чека доживотен затвор

И.И.

ВИДЕО+ФОТО: Напаѓачот кој усмрти пет лица во Германија бил пијан и се лекувал од ментална болест

Слободен печат

Д-р Стевановиќ: Превентивното земање на антибиотици дефинитивно не е оправдано

Слободен печат

ВИДЕО | Бајден се обрати на милиони Американци: Помошта пристигнува

Слободен печат

Вашингтон пост: Трамп стана параноичен, колабира системот зад вратите на Белата куќа

И.И.

Д-р Стефановиќ: Гледаме пациенти кои се добро следени и лекувани по осум недели и на крај сме ја изгубиле битката за секунда

Слободен печат

Остави Коментар