Тајните мејлови на Харадинај и неконвенционалниот начин на лобирање кај високите претставници на САД

Минатиот декември, Вашингтон со неверување го дочека сознанието дека премиерот на Косово Рамуш Харадинај, ангажирал лобисти кои се обидувале преку официјални канали да договорат негови средби со високи американски претставници, пишува „Лајми.нет“.

Мејловите кои Националниот совет за безбедност ги добил од кабинетот на Харадинај и компанијата на која и платил за да лобира за него. Ваквиот чекор, според српски „Курир“, претходно не е виден во американската дипломатска практика и принудил остар одговор од американските претставници.

Во мејловите кои ги објави „Метро Газета“, може да се забележи дека Харадинај го ангажирал Метју Оресман, преку фирмата „Pillsbury Winthrop Shaw Pittman LLP“, за да му договори состаноци со високи американски претставници во Вашингтон.

Прочитајте и...  Пратениците пристигнуваат во Собранието, на самиот влез им се мери температура (ВИДЕО+ФОТО)

Поради ова Вилијам Беркли, еден од главните луѓе во Националниот совет за безбедност, му пишал на советникот на Харадинај, Еролд Белегу, дека изразува „неверување“ поради начинот на кој владата на Косово се обидела да лобира.

Тој исто така предупредил дека целата ситуација би можела да биде повод за започнување на истрага околу тоа како се користат парите на даночните обврзници.

Прочитај повеќе

Родителите не знаеле зошто детето е поспано па го однеле во болница: Лекарите се шокирале кога ги виделе снимките (ФОТО)

Слободен печат

Со изведба на одбрани арии отворено јубилејното 60. „Охридско лето” (ФОТО+ ВИДЕО)

Слободен печат

ВО ЖИВО: Во експлозијата во Бејрут загинаа најмалку 30 луѓе, а над 3.000 се повредени

Слободен печат

Три и пол години казна затвор за Владимир Панчевски

Слободен печат

По 10 часовната судска расправа се очекува пресудата за Владимир Панчевски

Слободен печат

СТРАОТНИ СНИМКИ ОД БЕЈРУТ, небото се затемни, луѓето преплашени: Најмалку 30 загинати и повеќе од 500 повредени (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ахмети за Коха: Премиер не се станува ниту со 46 пратеници!

Слободен печат

ЗЕМЈА БЕЗ МАСКИ: Додека во остатокот од Европа тие се задолжителни, тука ги сметаат дури и за штетни

Слободен печат

Ангеловска: Заживувањето на економијата се одвива со добра динамика

Слободен печат

Тони нитрат експлодираа во пристаништето во Бејрут – гувернерот низ солзи говори за „најголемата национална катастрофа“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Ги откриваат и тајните љубовници: Кои се „ковид детективите“ на Ердоган кои се борат против короната! (ФОТО)

Васко Спасоски

Николовски за денешната конститутивна седница: Бевме горди парламентарци и сведочевме на вистински професионализам!

Слободен печат