Тајни снимки потврдуваат дека САД се вмешани во конфликтот во Јемен (ВИДЕО)

Дел од американските медиуми емитуваа снимка за која се тврди дека прикажува како американската армија префрла големо количество оружје во Јемен за потребите на саудијските борци кои се обидуваат да ја урнат власта во оваа блиско источна држава.

Доколку се докаже вистинитоста на оваа снимка тоа ќе значи дека САД експлицитно ги крши своите одлуки со кои е забрането испраќање на оружје во 4 годишната војна во Јемен.

Особено што поголемиот дел од ова оружје завршува во рацете на одделни екстремистички групи кои во иднина би можеле да го злоупотребат ова оружје за терористички цели.

Се работи за конфликт во кој е вмешан американскиот сојузник Саудијска Арабија која со сите сили се обидува да го урне режимот во Јемен и да инсталира своја власт.

Прочитајте и...  Една медицинска сестра од Дигестивна хирургија има Ковид 19, 17 колеги се во изолација

Геостратешки, Јемен е важен бидејки поседува нафтени наоѓалишта, па оттаму е јасен и интересот на Саудијска Арабија. Особено што актуелниот режим во Јемен е поврзан со најголемиот Саудијски регионален непријател и ривал Иран, кој исто така е вмешан во 5 годишниот крвав конфликт во оваа држава.

Американскиот конгрес донесе одлука да не се вмешува во конфликтот,иако сите овие години нескриено даваше подршка на својот блискоисточен сојузник Саудијска Арабија.

Саудијска Арабија во 2015 година започна со воена интервенција во Јемен, а беше критикувана поради жестокоста и начинот на кој ги изведува воените дејствија.

Настаните околу Јемен, во  фокусот на светската јавност дојдоа откако  беше ликвидиран Саудијскиот новинар Џамал Кашоги за чие убиство беше обвинето саудијското кралско семејство.

Прочитајте и...  Романскиот премиер и четворица министри парично казнети за неносење маски

Сомнежот за причината на убиството беа доказите кои Кашоги ги поседуваше а со кои се докажува дека Саудијската армија при интервенцијата во Јемен користела оружје кое е забрането со меѓународните конвенции врз цивилното население.

Прочитај повеќе

Паунов: За максимално да го искористиме сонцето, треба домаќинствата и компаниите да поврзат соларна централа на своите кровови (ВИДЕО)

Слободен печат

Андоновиќ: Расните немири во САД прераснуваат во социјален бунт (ВИДЕО)

Слободен печат

Гренел официјално поднесе оставка на позицијата во Стејт департмент

Слободен печат

Поради не носење лична заштита казнети се 585 граѓани

МИА Агенција

Најмалку седум цивили загинаа во експлозија на бомба во авганистанската провинција Кундуз

Слободен печат

Богојевски: Ако Мицкоски бега од 5 јули тогаш не треба да се чека на него, злоупотреба на МВР со крајна цел одложување на избори (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

МЗ: Граѓаните да ги почитуваат во целост мерките и препораките за заштита од коронавирусот

МИА Агенција

Во тек е исплата на правата од социјална и детска заштита за мај

МИА Агенција

Пукање во Сент Луис: Погодени четворица полицајци

Слободен печат

Проф. д-р Живковиќ: Ќе се кандидирам за ректор – УКИМ е заробен од внатре и политиките ги водат тројца луѓе (ВИДЕО)

Слободен печат

Во првиот квартал 9.075 слободни работни места, најбарани услужните дејности и продажбата

МИА Агенција

Јанева ќе даде завршни зборови во „Рекет”