ТАЈНИ СНИМКИ ОД ОЧАЈНИЧКИ ПОВИЦИ ЗА ПОМОШ: „Работодавците сексуално ме злоупотребуваат, рацете ми ги гореа во врело масло“

Домашна помошничка од Бангладеш која работи во Саудиска Арабија на интернет објави видео-снимка во која тврди дека работодавците jа злоупотребуваат и сексуално ја искористуваат, а меѓу другите работи, и ги полевале рацете со врело масло и ја врзувале, јави „Делји меил“.

Жената на социјалните мрежи објави видео-снимка која тајно ја снимила, а на која во солзи зборува за наводното злоупотребување кај своите саудиски работодавци.

Во снимката вели дека очајнички сака да се врати дома, дека била нападната, прегладнувана и затворена цели 15 дена.

По оваа објава, Бангладеш аперлираше нивната работничка да се врати од Саудиска Арабија. Снимката ја објави на Фејсбук, каде таа е споделувана од илјадници луѓе, а своите шефови ги обвини и за немилосрдни сексуални напади. Таа ги покажа и своите раце кои се полни со бројни лузни.

Прочитајте и...  Косовската такса од утре ја заменуваат реципрочни трговски и политички мерки

– Можеби нема да успеам да преживеам. Ве молам, спасете ме. Ме заклучуваа на 15 дена и едвај ми даваа малку храна за тоа време. Ме гореа со врело масло и ме врзуваа – раскажува вознемирената 25-годишна девојка.

Нејзината објава предизвика протести во Дака, главниот град на Бангладеш, против лошите услови за работниците.

– Ме пренесуваа од една куќа до друга. Во првата ме мачеа и ме тепаа цело време, а потоа ме пренесоа во друга куќа, каде го правеа истото. Не верувам дека ќе преживеам. Мислам дека ќе умрам тука. Ве молам, спасете ме, извадете ме оттука – рече таа во солзи.

Од бангладешката невладина организација која се обидува да ја врати дома рекоа дека 25-годишната девојка и понатаму живее кај својот работодавец во Џедах, а мобилниот телефон ѝ е одземен откако ја снимила видео-пораката.

Прочитајте и...  Филипче: Мобилната болница до Инфективната клиника е при крај, се поставуваат кревети (ВИДЕО)

Од 1991 година, околу 300.000 жени од Бангладеш отпатувале надвор од земјата за да работат. Таквите работници испраќаат најмногу пари во земјата.

Владата во Дака минатата недела ја повика државната агенција за извоз на работна сила што е можно побрзо да ја врати дома оваа жена. Нејзиното семејство во Бангладеш се обидува да стапи во контакт со неа, но велат дека тоа сега е невозможно.

Саудиска Арабија пак порачува дека само за мал број на луѓе може да се каже дека се жртви, но истакнуваат дека саудиската влада не е виновна за тоа.

Прочитај повеќе

Никола Димитров: Се гледа од каде ни доаѓа помошта!

Слободен печат

Руско МНР: Пристапувањето на Северна Македонија во НАТО се совпадна со денот на бомбардирањето на поранешна Југославија

Слободен печат

Родилка од Куманово позитивна на коронавирус, бебето останува на ГАК, таа оди на Инфективна

Слободен печат

Нагло слабеење на инфлацијата во Еврозоната

Слободен печат

Израелците наместо ракети произведуваат респиратори

Слободен печат

Во Лондон од коронавирус почина 13-годишно дете

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Гутереш: Сите земји треба да ги следат препораките на СЗО за да го ограничат ширењето на вирусот

Слободен печат

Уште една 100-годишна жена се опорави од коронавирусот – добра вест дојде од Холандија

Слободен печат

МАЈКИТЕ ВО САМОИЗОЛАЦИЈА НЕ МОЖАТ ДА РАБОТАТ ОД СВОИТЕ ДЕЦА: Овие се проблемите со кои се соочуваат дома заради коронавирусот

Слободен печат

Путин му испраќа помош на Трамп: Руски авиони полни со опрема тргнуваат кон САД

Слободен печат

Штипјанец ќе плати пет илјади евра затоа што за време на самоизолација отишол на бербер

Слободен печат

Виенски економски институт: Рецесија им се заканува на сите земји од Средна, Јужна и Источна Европа

Слободен печат