ТАЈНИ ДОКУМЕНТИ: По 4 чашки виски Милошевиќ попуштил пред Дејтонскиот договор

По два часа разговор и четири чашки виски поранешниот претседател на Србија, Слободан Милошевиќ, направил значителни отстапки за статусот на Сараево, во разговорите водени во САД во 1996 година, пред склучувањето на Дјетонскиот договор, пишува во тајни документи кои ги пренесува српски Блиц.

Белграѓани гледаат како тогашниот претседател на САД, Бил Клинтон соопштува дека постигнат е Генерален рамковен договор за мир во Босна и Херцеговина, или Дејтонски договор за крај на војната во БиХ / Белград, 21 ноември 1995 / Фото: EPA SRDJAN SULEJMANOVIC

Милошевиќ притоа организирал и вечера на која се служеле јастози. Тој сакал да ги малтретира соговорниците, но и разменувал шеги со претседателот на Претседателството на БиХ, Алија Изетбеговиќ.

Алија Изетбеговиќ / 1996 / Фото: PA/FEHIM DEMIR

Додека Србите ги оплакуваа своите најблиски кои загинаа во војната во Босна и се скараа под економски санкции, Милошевиќ не се раздели од виски, се вели во тајните документи на кои се повикува Блиц.

Преговорите во Дејтон траеја од 1 до 21 ноември 1995 година, а договорот со кој се стави крај на четиригодишната војна во Босна беше потпишан во Париз на 14 декември. На договорот му претходеа разговори што се водеа во воздухопловната база „Рајт-Патерсон“ во Охајо.

Прочитајте и...  Надреални снимки: Менхетн во целосен мрак, снема струја поради тропската бура која помина низ Њујорк (ВИДЕО)
Тогашниот претседател на Србија, Слободан Милошевиќ разговара со неговиот син Марко (лево), сопругата Марија (средина) и ќерката Марија (десно) на Белградскиот аеродром по склучувањето на Дејтонскиот мировен договор / 22 ноември 1995 / Фото: EPA SRDJAN SULEJMANOVIC

Главни учесници во разговорите беа претседателот на Србија Слободан Милошевиќ, претседателот на Претседателството на БиХ Алија Изетбеговиќ и претседателот на Хрватска Фрањо Туџман.

Прочитај повеќе

Експлозијата во Бејрут прекина фотографирање на млад пар на денот на венчавката (ВИДЕО)

Слободен печат

Расте бројот на новозаразени во Дебар, денеска нови шест случаи

Слободен печат

Филипче: Дел од стратегијата е двојно зголемување на бесплатните сезонски вакцини против грип

Слободен печат

Климатски промени: Поради зголемување на температурата, целиот Балкан ќе стане ненаселива пустина

Слободен печат

Над 150 нови случаи на Ковид-19 во Грција

Слободен печат

Бејрут: Демонстрантите влегоа во зградата на МНР

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Почина професорот Агни Алиу од Универзитетот на Југоисточна Европа

Слободен печат

СДСМ: Новата Влада ќе се посвети на здрава животна средина и изградба на екодржава

Слободен печат

Потврдени 200 нови случаи со Ковид-19 во земјава, починаа 4 лица

Слободен печат

Нови 195 позитивни случаи со Ковид-19 во Бугарија, починаа седум лица

Слободен печат

Филипче: Потешко се дише на респиратор, носи маска

Слободен печат

Ковачевски: Минималното поскапување на струјата ќе ги осигура инвестициите во обновливи извори

Слободен печат