Тајмс сквер е најбезбедното место на Земјата за дочек на Нова Година

Тајмс Сквер веројатно ќе биде најбезбедно место на планетата Земја за новогодишната ноќ, затоа што никој друг не вложува толку многу напор во ваков настан, рече Милер.

Тајмс сквер ќе биде „најбезбедно место на планетата Земја оваа година за новогодишната ноќ, рече денеска шефот на единицата за антитероризам, Џон Милер.

Според него, илјадници полицајци ќе бидат на должност за време на прославата, заедно со специјализирани вооружени единици, придружени од кучиња обучени за откривање експлозивни направи и други преземени мерки.

За првпат, полициски беспилотни летала треба да надгледуваат голема прослава – една година откако дожд ги приземји беспилотни летала во текот на дочекот на 2019 година. Милер вели дека примената на разни безбедносни алатки и техники и дава на полицијата „разновидна шанса да фати нешто би се обидело да помине “.

– Тајмс сквер веројатно ќе биде најбезбедно место на планетата Земја за новогодишната ноќ, затоа што никој друг не вложува толку многу напор во ваков настан, рече Милер.

Прочитајте и...  Запленети пет тони кокаин во Панама

Според медиумите, улиците околу „Тајмс сквер” ќе бидат затворени за сообраќај на возила неколку часа пред полноќ.

Прочитај повеќе

Адеми: ДУИ очекува кампањата за изборите да биде фер, демократска и мирна

Сува пролет во Европа, Балканот со просечни врнежи од дожд

Слободен печат

Заев не е сведок во „Рекет“

Боки 13 тврди дека му нуделе да ги намести Катица Јанева и Фросина Ременски

Горан Наумовски

ВО ЖИВО: Прес-конференција на Наќе Чулев

Слободен печат

Распишан меѓународен повик за изградба на Чебрен

Остави Коментар

3 × четири =

Прочитај повеќе

Нетанјаху се откажа од дел од мировниот план на Трамп за прекројување на израелската граница

Слободен печат

Голем дел од жртвите на нападот во Ханау биле со странско потекло

Слободен печат

Коснет: Косово е држава и тоа и ќе остане

Слободен печат

Ако вчера кренавте слушалка на странските повици, пожалете се до „Телеком“ – жртва сте на „Вангири“ измама

Грета Тунберг со пари од награда ќе основа непрофитна фондација

Слободен печат

Колевски: Законот за јавното обвинителство нуди механизам за спречување влијанија, но сепак зависи од обвинителите како ќе постапуваат

Слободен печат