Тајфунот Камури евакуираше 200.000 луѓе на Филипините

Тајфунот Камури, проследен со обилни дождови и силен ветер денеска ги погоди Филипини и предизвика прекин во воздушниот сообраќај, затворени се училиштата и владините канцеларии, а 200.000 луѓе се евакуирани поради опасност од поплави и лизгање на земјиштето.

Камури е 20 тајфун оваа година на Филипини. Ветерот на места достигна брзина од 155 километри на час.

Засега нема информации за евентуално настрадани лица и причинета материјална штета.

Прочитајте и...  Британија во текот на коронакризата на граѓаните ќе им плаќа половина од сметката во рестораните и кафулињата

Прочитај повеќе

Трамп објави бизарен спот против Бајден, алудира дека е педофил (ВИДЕО)

Слободен печат

Во Албанија за 10 дена – 1.714 новозаразени со Ковид-19

МИА Агенција

Помпео во Виена, правата средба закажана со Курц

Слободен печат

Синот на Хашим Тачи повреден во сообраќајна несреќа на Косово

Слободен печат

Адеми: Во училиштата каде има мал број на ученици, наставата може да се одвива со физичко присуство

Слободен печат

Припадник на ИД уапсен во Турција, имал кај него и самоубиствен елек, планирал напад на полициска станица

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

На протестите во Етиопија убиени најмалку 17 лица, меѓу нив и деца

Слободен печат

Трамп за историското воспоставување дипломатски односи меѓу Израел и ОАЕ: Огромен напредок

Слободен печат

Дачиќ: Белград нема да се меша, азербејџанскот амбасадор во Србија не е уапсен овде

МИА Агенција

Во Бугарија антивладини протести 36-ти ден по ред (ВИДЕО)

Слободен печат

Тензично во Минск: Полицијата ги затвори приодите кон Плоштадот на независноста, илјадници демонстранти се на улиците (ВИДЕО)

Слободен печат

Хрватска меѓу водечките извозници на коронавирусот во Германија, Македонија на 10. место

Слободен печат