20 C
Скопје

Tag : знм

Вести Македонија

ЗНМ остро го осуди нападот на новинарската екипа на МИА

Слободен печат
Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) остро го осудува денешниот напад врз екипа на Медиумската информативна агенција (МИА) која професионално известуваше за протестот поврзан за...
Вести Македонија

Дебата во организација на ЗНМ: МРТВ треба да биде лидер во промоцијата на професионални стандарди

Слободен печат
Здружението на новинарите на Македонија организираше вебинар на тема „Стручна дебата за реформите во јавниот медиумски сервис МРТВ”. Целта за овој настан е потребата од...
Вести Македонија Слајдер

ВИДЕО | Секуловски од ЗНМ: Неделава ќе организираме дебата помеѓу менаџментот на МРТВ и претставници на медиумските организации

Слободен печат
МРТВ е јавно претпријатие со формална независност што има свој сопствен буџет и свој управувачки орган. Во последните три години има потрошено над 50 милиони...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Во битката за МРТВ не треба да загине регулативата за медиуми

Весна Тодоровска
Со многу отпори, политички обвинувања за заведување „цензура“ и реакции од новинарските здруженија, во собраниска процедура, и тоа по скратена постапка, влезе предлог за измени...
Вести Македонија

ЗНМ, ССНМ, МИМ и СЕММ: Изборот на органите во МРТ и АВМУ со просто мнозинство е ризичен

Слободен печат
Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ), Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ), Македонскиот институт за медиуми (МИМ) и Советот за етика во медиумите...
Вести Македонија

ЗНМ: Новинари од 27 април по вторпат жртви, овој пат од судот

Слободен печат
Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) соопшти дека ја оценува како срамотна пресудата за настаните од 27 април во 2017 година во Собранието, на штета...
Вести Македонија

ЗНМ со осуда за поттикнувањето омраза на пратеникот Апасиев кон новинарката Димковиќ

Слободен печат
Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ), ја осудува непримерната јавна комуникација со елементи на омраза на актуелниот пратеник и лидер на политичката партија „Левица“, Димитар...
Вести Македонија Слајдер

ВИДЕО | Секуловски од ЗНМ: Работата на новинарите и снимателите не смее да се попречува

Слободен печат
Во текот на викендот имавме пријави во ЗНМ и во ССНМ дека во кругот на ГОБ 8 Септември во Скопје медиумите биле спречени во известувањето....
Вести Македонија

МЗ: На новинарите не им е забрането да снимаат во здравствените институции

Слободен печат
Министерството за здравство излезе со соопштение во кое се вели дека жали за недоразбирањето кое настана откако вчера до медиумите беше испратено известување во кое...
Вести Македонија

ЗНМ: Медицинските работници не смеат да го ограничат пристапот на новинарите

Слободен печат
Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) и Самостојниот синдикат на новинари на Македонија (ССНМ) реагираат на попречувањето на работата на новинарските екипи кое се случува...