Почина една од најдобрите кошаркарки во поранешна Југославија, Жана Лелас

Една од најдобрите кошаркарски во СФР Југославија во 1980-тите години, денеска почина на 51-годишна возраст, јануваат хрватските медиуми. Лелас кариерата ја започна во Сплит, долго време имаше и за репрезентацијата на поранешна СФР Југославија како и за Хрватска, а најголем успех во кариерата и е сребрениот медал на Олимписките игри во Сеул во 1988 година. …

Почина една од најдобрите кошаркарки во поранешна Југославија, Жана Лелас Read More »