Tag : жан моне

Вести Македонија Слајдер

Дијалог Жан Моне: Усогласени 90 отсто од прашањата за Деловникот, тој нема да се донесе пред избори

МИА
На третиот дијалог во рамки на Жан Моне процесот во Собранието, пратениците ги приближиле ставовите и се согласиле за одредени аспекти за реформите на Деловникот,...
Вести Македонија Слајдер

Со заклучоци и препораки завршува третиот дијалог во рамки на процесот „Жан Моне”

Слободен печат
Третиот дијалог во рамки на „Жан Моне” процесот во Собранието денеска завршува со заклучоци и препораки за следните чекори, кои, според најавите ќе треба да...
Вести Македонија

Мицевски на „Жан Моне“: Овој дијалог е добра можност за продолжување на разговорите од следниот парламентарен состав

Слободен Печат
Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски по започнувањето на третата средба во рамки на процесот „Жан Моне” истакна дека овој дијалог не застанува...
Вести Македонија

Митрески: Не е решение Деловникот да се донесе без опозицијата – само дијалогот гради мостови

Слободен Печат
Само дијалогот гради мостови и на тој начин може да се дојде до одржливи решенија, изјави денеска координаторот на пратеничката група на СДСМ Јован Митрески...
Вести Македонија

Џафери: Пратениците да направат напори за приближување на ставовите за Деловникот

МИА Агенција
Во Собранието на Република Северна Македонија попладнево започна третиот дијалог во рамки на процесот „Жан Моне” на кој учествуваат европратениците Илхан Ќучук, постојан известувач за...
Вести Македонија Слајдер

Со млади од Македонија и Грција стартува спроведувањето на Преспанскиот договор

Пред стартот на дијалогот „Жан Моне“ во Собранието, спикерот Талат Џафери ќе се сретне со лидерите на двете младински организации, Методија Стојчевски и Бабис Папајоану,...
Вести Македонија Слајдер

Трет дијалог во рамките на „Жан Моне”: Измените на Деловникот остануваат за наредниот парламентарен состав

Слободен печат
Трета, последна средба за овој парламентарен состав, во рамките на процесот „Жан Моне” ќе се одржи денеска попладне и утре во Собранието. Процесот „Жан Моне”...
Вести Македонија

„Жан Моне“ процес: Фокус е Деловникот на Собранието, но и евроинтеграциските процеси и претстојните избори

Слободен печат
Известувачот на Европскиот парламент за земјава, Илхан Ќучук, и европратениците Андреас Шиедер и Марион Валсман во петок и во сабота во Собранието на Република Северна...
Вести Македонија

Наградата „Жан Моне” за најдобра сторија му припадна на новинарот Јовановски

Новинарот на „360 степени” Зоран Јовановски – за најдобра новинарска сторија, фоторепортерот во весникот „Вечер” Наке Батев – за најдобра репортерска фотографија и Столе Марковски...
Вести Македонија

Европратениците Вајгл, Кукан и Флекенштајн уверени дека во октомври ќе го добиеме датумот за преговори

Слободен печат
Република Северна Македонија ќе го добие датумот за почеток на преговори во октомври, изразија уверување европратениците Иво Вајгел, Едуард Кукан и Кнут Флекнштајн на вечерашната...