5 C
Скопје

Tag : втор мандат

Вести Свет

Голема веројатност дека Конгресот ќе му забрани на Трамп кандидатура за нов мандат како претседател, тврдат американски медиуми

Слободен печат
Многу е веројатно дека американскиот Конгрес ќе му забрани на претседателот Доналд Трамп да се кандидира за втор мандат, јавија американски медиуми откако Трамп вчера...
Вести Свет

Помпео вети непречена транзиција – во вториот мандат на Трамп

И.И.
Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска вети дека ќе се обезбеди „непречена транзиција”, но потенцирајќи дека тоа ќе биде премин во вториот мандат на претседателот...
Вести Регион

Колинда повторно се кандидира: Не можам сега да и го свртам грбот на Хрватска

Слободен печат
Колинда ќе се кандидира за втор мандат, вели „сега не може да ѝ сврти грб на Хрватска“ Хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаревиќ изјави дека ќе се...
Вести Регион

Колинда влегува во трка за втор претседателски мандат

Слободен печат
Хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ најави дека ќе влезе во трката за втор мандат на претстојните избори во Хрватска, јавуваат тамошните медиуми. Хрватски медиуми информираат дека...