Tag : вмро

Вести Ви Препорачуваме Македонија

И коронавирусот (зло)употребен во изборна кампања

Во битката за изборниот датум за парламентарните избори, меѓу власта и опозицијата коронавирусот ја игра главната улога. И покрај пораките на здравствените експерти дека оваа...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Сите се за компромис, никој не попушта!

Двете најголеми партии, владејачката СДСМ и опозициската ВМРО-ДПМНЕ, официјално сѐ уште се далеку од посакуваниот консензус за датумот кога ќе се одржат вонредните парламентарни избори,...
Вести Македонија Слајдер

Власта е за избори на 21 јуни, опозицијата е против нивно одржување пред 30 јули

Слободен печат
Техничкиот премиер Оливер Спасовски, кој е од редовите на СДСМ, смета дека парлементарните избори треба да се одржат за 22 дена по завршувањето на вонредната...
Ви Препорачуваме Колумни

Здравствено „велепредавство“?

Сашо Орданоски
Филипче вели дека дополнителната министерка за финансии од ВМРО-ДПМНЕ со недели го кочи реализирањето на проектот од 90 милиони евра од Светската Банка наменети за...
Колумни

МВРО во неговото најлошо издание

Џабир Дерала
Ова се размислувања од прва, искрено, загрижено и луто. Навистина луто. Министерството за внатрешни работи е воз без кочници. Скандал врз скандал го тресе ова...
Ви Препорачуваме Колумни

„Жолтите комбиња“ летаат на небо

Сашо Орданоски
Го гледав некни Александар Николовски во дебатата со Шекеринска на ТВ24. Ми остави силен впечаток оној негов монолог за тоа како некој него постојано го...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Со кои теми партиите ќе ги „ловат“ гласачите на изборите?

Додека партиите типуваат за избори во јуни, јули, август или октомври комуниколозите со став дека кога и да се одржат, кампањата треба да биде базирана...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Ако нема договор со ВМРО-ДПМНЕ, ќе има избори на 21 јуни!

Соња Христовска Угриновска
Ако не се договориме со опозицијата, ако не постигнеме консензус, тогаш одиме на избори според Уставот и законите на 21 јуни, со 14 кандидатски листи...
Вести Македонија

Мицкоски: Кога и да се одржат избори, ВМРО-ДПМНЕ ќе победи

Слободен печат
Лидерската средба кај претседателот Стево Пендаровски ќе се одржи на 12 мај, најави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостувањето на емисијата „Отворено Студио” на...
Вести Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Функционерите на власта си тераат пи-ар за време на полициски час

Слободен печат
Додека функцикнерите на СДСМ си тераат ПР, 160.000 работници овој месец останаа без работа. Додека Бектеши собира политички поени, 15 илјади работници само од секторот...