10 C
Скопје

Tag : вмро

Ви Препорачуваме Колумни

Препознавањето на човечноста и добрината ќе ги одлучат изборите

Ненад Јовановиќ
Се наоѓаме на самиот крај на 2019 година, па ред би било да сумираме што е она што се направи и она што не се направи во,...
Колумни

Сакате ли да бидете луѓе или вмрони!?

Бранко Тричковски
Вмроните не се борат да ја освојат власта во Македонија, туку се борат да ја освојат Македонија. Тоа ја прави разликата со сите други политички...
Колумни

Не заробена, туку во умот здробена

Мирослав Грчев
Точно се сеќавам кога тоа сиво, магливо и влажно утро, в четврток, на 24 февруари 2011 година, фашисоидниот режим на ВМРО го објави нормативното укинување...
Колумни

Посебно место во пеколот

Денко Малески
Некогаш зборовите што ќе ги изговорат политичарите на една земја обврзуваат. Пред некоја година, во момент на непромисленост, Дејвид Камерон, тогашниот британски премиер, ќе рече дека...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Мал чекор на Мицкоски, огромна штета за државата

Соња Христовска Угриновска
Можно ли е да се ревидира, да се промени или целосно да се поништи Преспанскиот договор и каква цена ќе плати Македонија на меѓународната сцена...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Собранието ја отфрли иницијативата на ВМРО-ДПМНЕ за загадениот воздух

Весна Тодоровска
Координаторот на СДСМ, Јован Митревски побара итна седница за загадениот воздух. Ваквото барање на Митревски од собраниската говорница дојде откако ВМРО-ДПМНЕ ја обвини СДСМ дека...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Мицкоски: Ќе коалицираме со секоја политичка партија, која ќе ја прифати нашата платформа

Слободен печат
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервју за Радио Слободна Европа на прашањето дали доколку победи на изборите ќе биде премиер на Северна Македонија одговори...
Вести Македонија

Мицкоски го честиташе празникот Свети Климент Охридски

Слободен печат
Дoзвoлете вo мoе личнo име, нo и вo име нa ВМРO-ДПМНЕ да гo честитaм државниот, а воедно и христијански празник, 8-ми Декември, денoт пoсветен нa...
Вести Скопје

Поставена мерна станица за мерење на квалитетот на воздухот

Градот Скопје постави мерна станица за мерење на нивото на загаден воздух на плоштадот на ВМРО во центарот на градот. Градоначалникот Петре Шилегов објави фотографии...
Колумни

Планета на мајмуните, земја на кретените

Мирослав Грчев
Вицот е стар, но некни како да го ислушав по првпат. Приказната оди вака: млада и среќно мажена жена ги живее првите години од бракот...