24.8 C
Скопје

Tag : vesti

Вести Македонија

Сите војници кои беа повредени во вчерашната сообраќајка се пуштени на домашно лекување

Слободен печат
Ниту еден од повредените припадници на Армијата во вчерашната сообраќајна несреќа не е задржан во штипската Клиничка болница. Портпаролот на Клиничка болница-Штип, Марина Шуманска за...
Вести Ви Препорачуваме Свет

„Тенк-лимузина“, снајперисти и целосна блокада: Како би изгледал Белград доколку Трамп дојде во посета?

Слободен печат
Специјалниот пратеник на претседателот на САД, Доналд Трамп, Ричард Гренел го посети Белград и во таа прилика откри дека првиот човек на Америка размислува да...
Вести Македонија

Педесет таблет-компјутери за ученици од охридските училишта

Слободен печат
Во Општина Охрид беа доделени таблет-компјутерите што компанијата „Еколог Интернешнл” ги донираше за учениците од социјално-ранливите семејства од градот и околината. Странува збор за 50...
Вести Регион Слајдер

Кисиќ-Тепавчевиќ: Во Србија нема да има втор бран наесен

Слободен печат
Заменик-директорката на Институтот за јавно здравје на Србија, Дарија Кисиќ – Тепавчевиќ, изјави дека судејќи по сè наесен нема да има втор бран на епидемијата...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Родители ќе им мерат температура на децата пред да одат на училиште, ако ги пратат болни нема да одговараат

Протоколите за заштита од ширење на ковид-19 за настава со физичко присуство во основните и средни училишта треба навистина да помогнат во постигнување на целта...
Вести Избори 2020 Слајдер

Заев: Да им најдеме работа на сите, да може да имаат поголеми плати

Слободен печат
Во Шуто Оризари победува коалицијата „Можеме”, победува единството и заедништвото. Секојпат ми е чест да зборувам пред ромскиот народ, знаеме дека можеме уште повеќе и...
Вести Свет

Гејтс: Не направивме ни малку од тоа што можевме. Другите подобро одговорија на кризата

Слободен печат
Основачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, вели дека моменталната слика со вирусот корона, присутна во САД, но и ширум светот е „пострашна“ од тоа што тој...
Вести Регион

„Ер Србија“ ги обнови летовите до Њујорк

Слободен печат
Српската национална авиокомпанија „Ер Србија“ денеска ќе ги обнови комерцијалните патнички летови за Њујорк. Авионот на „Ер Србија“ од белградскиот аеродром „Никола Тесла“ попладнево ќе...
Вести Македонија Слајдер

Владата донесе протоколи за градинките, факултетите, основните и средните училишта

Слободен печат
Владата на денешната седница донесе Одлука за дополнување на Одлуката за мерки за спречување Ковид-19, како и протокол за активности во установите за згрижување и...
Вести Економија

Деспотовски: Поттикнуваме инвестициски циклус од 14 милиони евра кај домашните компании за економско заздравување на државата

Инвестиции од речиси 14 милиони евра ќе реализираат домашните компании на јавниот повик за Технолошки развој на Фонд за иновации и технолошки развој, по редовна...