15 C
Скопје

Tag : вакцинација

Вести Свет

За една недела Германија ќе почне со вакцинирање на населението против ковид-19

Слободен печат
Германија ќе почне со вакцинирање на населението против ковид-19 на 27 декември каде прво ќе се вакцнираат во домовите за стари лица, соопштија здравствените власти....
Вести Свет

ВИДЕО: САД „руши“ рекорди на починати од ковид-19, експертите стравуваат дека за празниците ситуацијата ќе се влоши

Слободен печат
Во САД во изминатото деноноќие се регистрирани рекордни над 3.700 смртни случаи од Ковид-19 и исто така рекордни 250.000 случаи на инфекција со новиот коронавирус....
Вести Свет Слајдер

ВИДЕО: Пенс ќе се вакцинира в петок, Бајден – идната недела

Слободен печат
Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден следната недела најверојатно ќе ја прими вакцината против новиот коронавирус, соопшти преодниот тим на Бајден. Актуелниот потпретседател Мајк Пенс ќе...
Вести Свет

Италијанците на вакцинација по Божиќ, се чека зелено светло од Агенцијата за лекови на ЕУ

Слободен печат
Италија очекува да почне со вакцинација против Ковид-19 меѓу Божиќ и Нова година, изјави денеска неименуван извор од италијанската Влада. Земјата треба да добие првични 1,83 милиони...
Вести Свет

Американските медиуми го пофалија Трамп што ја поправил грешката за набавка на вакцини

Слободен печат
Администрацијата на претседателот Доналд Трамп преговара со „Фајзер” за испорака на дополнителни десетици милиони вакцини против Ковид-19 во втората половина на 2021 година, јави денеска...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Како власта ќе се справи со високата недоверба кај македонските граѓани за вакцината против ковид -19?

Весна Тодоровска
Додека во Америка и Велика Британија стартуваше вакцинирањето против опасната зараза ковид -19, повеќе од милион граѓаните во Македонија ќе ја „бојкотираат“ вакцината, бидејќи сметаат...
Ви Препорачуваме Останатo Спорт

Македонските спортисти ќе почекаат за вакцина против коронавирус

Зоран Спасоски
Македонските спортисти најверојатно нема да примат вакцина против коронавирус од првиот контингент на вакцини кој треба да пристигне по Нова година во нашата држава. Најбрзиот...
Вести Свет

ВИДЕО | ЕМА: Процесот за одобрување на вакцините тече најбргу што може

Слободен печат
Постапката за одобрување на вакцина против коронавирусот во Европската унија не може да се одвива побрзо, но одлука би можела да се донесе пред 29 декември, изјави Емер Кук,...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Фајзер и Модерна од вакцините за ковид-19 ќе инкасираат 32,2 милијарди долари

Слободен печат
Водечките фармацевтски компании се очекува да заработат 32,2 милијарди долари од продажба на вакцини за новиот коронавирус во следната година. Мултинационалната компанија за финансиски услуги...
Вести Свет Слајдер

ВИДЕО: Во САД од ковид-19 починале повеќе од 300.000 луѓе, започна имунизацијата

Слободен печат
Бројот на луѓе кои починале од Ковид-19 во САД надмина 300.000 на денот кога земјата ја почна кампањата за вакцинација против коронавирусот што ја предизвикува...