20 C
Скопје

Tag : услови

Вести Македонија Слајдер

АМСМ: Внимателно зад воланот, има појава на голомразица, забрани на неколку патни правци

Слободен печат
Сообраќајот на патиштата низ државата утринава се одвива отежнато, во зимски услови и по влажни коловози, наместа со остатоци од кашест снег на коловозот. Поради...
Вести Регион

Предлог платформа: Дел од српската опозиција претстави документ за преговори со власта

Слободен печат
Претставници на 12 опозициски организации денеска ја промовираа предлог платформата на опозицијата за проеговори со власта околу условите за слободни и фер избори во Србија....
Вести

ЈП „Македонија пат“: На терен сме и ги одржуваме сите патни правци, сообраќајот се одвива непречено и по влажни коловози

Слободен печат
Сообраќајот на патиштата низ државата се одвива по влажни коловози, но непречено. Врнежи од снег се бележат на Попова Шапка, но во моментот не претставуваат пречка...
Вести Свет

ОН: Педесет и седум земји имаат свои граѓани во кампови со ужасни услови во Сирија

Слободен печат
Педесет и седум земји имаат свои граѓани (жени и деца) кои живеат во камповите „Аб Ноб“ и „Роџ“ во Сирија во „нехумани услови”, изјави денеска...
Вести Македонија

Извештај на Хелсиншки комитет: Итни мерки за непречен пристап до здравствена заштита на осудениците

Слободен печат
Итно и неодложно преземање на мерки од страна на Министерството за здравство (МЗ) за обезбедување на непречен пристап до здравствена заштита на сите осудени лица,...
Вести Македонија

АМСМ: Државните патишта се претежно суви, но возете внимателно

Слободен печат
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. Автомото Сојузот на Македонија (АМСМ), сепак, препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената...
Вести Македонија Слајдер

АМСМ: Одрони на патот Струмица – Берово, снег на Попова Шапка

Слободен печат
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, но непречено, освен на патниот правец Струмица – Берово, над рудникот Огражден, каде се одвива отежнато...
Вести Македонија

Зимски пневматици, намалена брзина и избегнување нагли движења за побезбедно возење во зимски услови

Слободен печат
Во зимски услови и на замрзнати коловози, возете внимателно, концентрирано и со намалена брзина. Користете зимски пневматици  кои обезбедуваат највисок коефициент на триење, советуваат од...
Вести Македонија

АМСМ апелира на внимателно возење: Сообраќајот се одвива по влажни коловози

Слободен печат
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и засеци е можна појава на поситни одрони,...
Вести Економија

Милиони корисници го напуштија Ватсап поради новите услови за користење

Слободен печат
Милиони корисници на Ватсап (WhatsApp), поради многу слабо објаснето ажурирање на условите за користење, ја напуштија платформата и се префрлија на алтернативи како што се...