Tag : УНЕСКО

Вести Македонија

Охрид ќе постапува по препораките на УНЕСКО: Ова нема да биде едноставен процес

Слободен печат
Општина Охрид почнува со активности по препораките од УНЕСКО. Градоначалникот Константин Георгиевски денеска на прес-конференција информира дека утре почнува активност според препорака број 18, односно...
Ви Препорачуваме Македонија

Патниците кажувале молитви додека авион слетувал во Скопје

Горан Наумовски
Вкупно пет неуспешни обиди имал авионот кој сообраќал на релација Истанбул-Скопје, да слета на скопскиот аеродром. Тој кружел над македонското небо, но не успеал да...
Вести Македонија

Порталот Охридпрес постави „UNESCO: Бројчаник“

Слободен печат
Како едно колективно потсетување за сите до каде е реално дојдена работата со заштитата на Охридскиот регион, од денеска ќе знаеме уште точно колку време...
Вести Македонија

Охридскиот регион останува под заштита на УНЕСКО, до јуни 2020 да се спроведат препораките

Слободен печат
На 43-тата седница Комитетот за светско наследство одлучи природното и културното наследство во Охридскиот регион да не биде впишано на листата на светско наследство во...
Вести Македонија

УНЕСКО денеска гласа за Охрид да биде ставен на листата на загрозено културно наследство

Слободен печат
На 43-та сесија на Комитетот за светско наследство на УНЕСКО во Баку, денеска ќе се гласа за предлогот Охрид да биде ставен на листата на...
Вести Македонија

УНЕСКО до февруари ни даде рок да се поправат штетите врз Охрид

Слободен печат
Државава ќе добие уште неколку месеци за да ги исполни препораките на УНЕСКО за охридскиот регион дадени во 2017 година, пренесува Канал 5. Комитетот за...
Вести Македонија

Охрид СОС: Од решавањето на проблемот со дивоградбите ќе зависи дали Охрид ќе биде во УНЕСКО

МИА Агенција
Централната и локалната власт не направија ништо за зачувавање на статусот Охрид град на УНЕСКО. Од 19-те препораки што државата требаше да ги исполни за...
Вести Економија

Охрид: Во заштитениот појас има 409 нелегални градби

Слободен печат
Инспекциските служби во Охрид кај 1.076 предмети констатирале нелегална градба, од кои 409 се во заштитен појас, односно на крајбрежјето на Охридското Езеро, во потегот...
Вести Македонија

Формирана работна група за спроведување на забелешките на УНЕСКО за Охрид

Слободен печат
Владата на Република Северна Македонија на денешната 139 седница ја усвои информацијата за постапување по препораките на УНЕСКО и одлучи да продолжи со исполнувањето на...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Минарето на Алипашината џамија завршено, градоначалникот на Охрид сѐ уште не го видел

Слободен печат
Додека институциите со години си ги префрлаат надлежностите и замижуваат пред проблемот, изградбата на Алипашината џамија привршува. Без дозвола за градба минарето уште пред неколку...