Украински генерал: Го нудам мојот живот во замена за животите на децата кои останаа во Мариупол

Украинскиот генерал Вјачеслав Аброскин преку својот Фејсбук профил, понуди да им се предаде на руските сили во замена за животите на децата кои останале во сега веќе целосно уништениот украински град Мариупол. Уште пред да почне војната, им ветив на жителите на градот дека во случај на војна, ќе го бранам Мариупол заедно со Азов. …

Украински генерал: Го нудам мојот живот во замена за животите на децата кои останаа во Мариупол Read More »