Tag : убк

Вести Македонија

Спасовски: За околу 50 вработени од поранешната УБК има утврдено безбедносен ризик

МИА агенција
За околу 50 вработени од поранешната УБК има утврдено безбедносен ризик за работење во безбедносните служби и ќе мора да го напуштат МВР со што...
Вести Македонија

КОД: Верушевски сведочел дека прислушкувањето е креација на петтата управа на УБК

Слободен печат
Исказот на поранешниот разузнавач Зоран Верушевски открива како точно е извршено снимањето и нелегалното прислушкување. Тој уште тогаш барал вештачење за откривање кој е одоговорен...
Вести Македонија

Почна со работа новата Агенција за национална безбедност: Никој од УБК нема да остане на улица

Слободен печат
Денеска почна со работа новата Агенција за национална безбедност која ја замени досегашната УБК. Директорот на Агенцијата, Виктор Димовски, објасни дека била напревена селекција на...
Вести Ви Препорачуваме Хроника

Тројца агенти на УБК украле 820.000 евра

Горан Наумовски
По сеопфатна истражна постапка отворена во март годинава, надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, до Основниот кривичен...
Ви Препорачуваме Македонија

Спасовски: Со „ветингот“ ќе се искорени криминалот во УБК (ВИДЕО)

Горан Наумовски
„Ветингот“ ни е потребен за да се искорени криминалитетот во државава, пред се во УБК и МВР, изјави денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски...
Хроника

Пронајдена марихуана кај двајца вработени во УБК

Слободен печат
Полицијата привела двајца вработени во Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) и  против нив покренала дисциплинска постапка откако, како што соопшти денеска Министерството за внатрешни...
Вести Македонија

Јавен повик за селекција и избор на работници од УБК во Агенција за национална безбедност

Слободен печат
Комисијата за селекција и избор на работници на Управата за безбедност и контраразузнавање објави Јавен повик за кој ќе биде спроведена постапка за селекција и...
Македонија

Спасовски: Ветингот ќе важи за сите вработени во УБК

Ветингот во УБК  ќе се спроведува и на оние кои ќе се пријават на огласот, но и на оние кои нема да се пријават, најави...
Хроника

Сите таргетирани од УБК ги слушал Мијалков

Горан Наумовски
Сашо Трајковски, сведок во процесот на „Таргет Тврдина” на СЈО на денешното рочиште откри како дознал дека бизнисменот Велија Рамкоски бил прислушкуван, а исто така...
Хроника

„Ветингот“ прво ќе чисти во УБК, па во МВР

Горан Наумовски
Сите вработени во МВР ќе бидат опфатени со процесот „ветинг“. Ќе се проверуваaт нивнoтo стручно образование, интегритет, имотната состојба и евентуални криминални активности од одредени...