24.8 C
Скопје

Tag : топење на мраз

Вести Свет

НАУЧНИЦИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Топењето на ледот на планините ќе ја загрози иднината на две милијарди луѓе

Слободен печат
Топењето на ледот на планините ќе ја загрози иднината на две милијарди луѓе, предупредуваат климатолозите, напоменувајќи дека ледот на највисоките планински врвови се топи со...
Вести Свет

ЦРВЕНА ТРЕВОГА ЗА СИНАТА ПЛАНЕТА: Климатските промени ја уништуваат земјата

Слободен печат
Од планинските врвови до длабочините на најголемите светски океани, климатските промени ги уништуват морињата и замрзнатите региони како никогаш претходно, објави Би-Би-Си. Научниците-панелисти на Обединетите...
Вести Свет

АЛАРМАНТНО: Гренланд се топи со НЕВИДЕНА БРЗИНА, сега е на нивото што требало да биде во 2070 година

МИА
Гренланд е познат по глечерите, но во изминатиот месец островот се топи со невидена брзина, а регистрирани се и пожари. Научниците не очекуваа дека Гренланд...