Tag : Тирана

Вести Регион

Нов протест во Тирана, Рама се обдува да ги убеди странците дека е во право

Слободен печат
Алијансата за заштита на театрот, подржана од албанската опозиција, попладне во 17:30 часот ќе го одржи вториот протест по уривањето на тетарот. По еден ден...
Вести Регион

Тирана: Попладнево протест за одбрана на театарот, поддржан од здружената опозиција

Слободен печат
Под мотото „Протестирај-долу диктатурата” попладнево во организација на Алијансата за одбрана на тетарот, ќе се одржи протест пред Министерството за внатрешни работи во Тирана. Протестот...
Вести Регион

Националниот театар на Албанија заминува во минатото, во Тирана тензично

Националниот театар на Албанија, што се смета за еден од најубавите и најзначајни објекти во албанската метропола, заминува во минатото. И покрај противењето на тетарските...
Вести Регион

Делегација на ЕУ во Тирана: Ниту ЕУ, ниту ЕК се вклучени во подготовката на закон за легализација на марихуаната

Слободен печат
Делегацијата на ЕУ во Тирана, по изјавата на албанскиот премиер Еди Рама дека во консултација со меѓународни  експерти се подготвува закон за легализација на марихуната...
Вести Регион

Рама излезе на улиците на Тирана да ги разубеди пензионерите да се вратат дома

Слободен печат
По секојдневните апели до граѓаните, особено кон повозрасните, да седат дома, албанскиот премиер Еди Рама попладнево прошета по неколку улици и пазари во Тирана за...
Вести Македонија

Ројтерс: Eдногласна одлука за почеток на преговорите за членство со Скопје и Тирана

Слободен печат
Агенцијата Ројтерс повикувајќи се на свои извори пишува дека во последниот нацрт заклучок се носи едногласна одлука за почеток на преговорите за членство со Скопје...
Вести Ви Препорачуваме Регион

Граѓаните на Тирана аплаудираат за здравствените работници (ВИДЕО)

МИА Агенција
Граѓаните на Тирана се приклучија кон иницијативата секојдневно во јавен тв-пренос од своите балкони 15 минути да аплаудираат за сите лекари и медицински сестри кои...
Свет

Претставниците на групата „Пријателите на проширувањето” во посета на Албанија

Слободен печат
Претставници на групата земји членки на ЕУ „Пријателите на проширувањето” денеска престојуваат во Тирана. Според соопштението од министерството, министерите за надворешни работи на Полска, Јацек...
Вести Македонија Слајдер

Хајко Мас: Пристапните преговори се најдобрата алатка што може да им се даде на Албанија и на Северна Македонија

Слободен печат
По позитивните оценки од ЕК за Северна Македонија и за Албанија, Германија се залага за брз почеток на преговорите за членство на двете земји во...
Вести Регион Слајдер

Мета: Целта на владата на Рама е враќање на диктатурата

Слободен печат
Албанскиот претседател, Илир Мета, на средбата со известувачот на Европскиот парламент за Албанија, Изабел Сантос искажал загриженост поради „алчноста на мнозинството со какви било противуставни...