24.8 C
Скопје

Tag : СЗО

Вести Свет

СЗО: Државите сами да одлучат за неносење маски врз основа на ситуацијата

МИА Агенција
Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека треба да се земат предвид локалните услови при одлуките на државите да им дозволат на вакцинираните граѓани да...
Вести Свет

Независни експерти на СЗО: Пандемијата на ковид-19 можеше да се избегне

Слободен печат
Пандемијата на ковид-19, која однесе животи на повеќе од 3,3 милиони луѓе, зарази повеќе од десетици милиони и ја уништи светската економија „можеше да се...
Вести Свет

СЗО: Индиската варијанта на Ковид-19 е откриена во 44 земји

Слободен печат
Светската здравствена организација денеска соопшти дека варијантата на коронавирусот што го предизвика силниот смртоносен бран на ковид-19 во Индија е пронајдена во десетици земји во...
Вести Свет Слајдер

СЗО: Бројот на заразени и починати од коронавирус намален за четири отсто

Слободен печат
Минатата недела беа пријавени повеќе од 5,5 милиони случаи на коронавирус и повеќе од 90.000 смртни случаи ширум светот. Во споредба со неделата претходно, бројот...
Вести Ви Препорачуваме Свет

ВИДЕО I СЗО: Индиската мутација на коронавирусот – глобален здравствен ризик

Слободен печат
Според Светската здравствена организација, постојат индиции дека индискиот сој на коронавирус е позаразен од другите. Во моментов пандемијата предизвикува стравични состојби на супконтинентот. Светската здравствена...
Вести Здравје Свет

СЗО: Последица од пандемијата може да биде зголемена телесна тежина кај децата

Слободен печат
 Европската канцеларија на Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека пандемијата на коронавирусот може да има непредвидливи последици кои би можеле да резултираат со зголемена дебелина...
Вести Свет

СЗО: Пандемијата се намалува во Европа и Америка

МИА Агенција
Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека пандемијата е на својот врв, но дека бројот на новозаразени и смртни случаи кај пациенти со Ковид-19 се...
Вести Свет Слајдер

СЗО: Повеќе од 817.000 новозаразени од коронавирус за 24 часа

МИА Агенција
Повеќе од 817.000 заразени со коронавирус се регистрирани во последните 24 часа во светот, а починаа околу 13.400 лица, објави синоќа Светската здравствена организација (СЗО)....
Вести Ви Препорачуваме Свет

СЗО: Децата да не се вакцинираат сè додека не се вакцинираат постарите и ризичните

Слободен печат
Светската здравствена организација (СЗО) денеска оцени дека децата не треба да се вакцинираат против Ковид-19 сè додека не се вакцинираат постарите лица и ризичните групи во сите земји. –...
Вести Свет

„Синофарм“ понуди поддршка на програмата Ковакс за обезбедување вакцини за сиромашните земји

Слободен печат
Кинеската државна компанија „Синофарм“ понуди значителна поддршка на програмата Ковакс за обезбедување на вакцини против ковид-19 за сиромашните земји, соопштија денеска од СЗО откако глобалното...