Tag : светско првенство во кошарка

Кошарка Спорт

ФИБА ја призна грешката и ги суспендира судиите

Слободен печат
Репрезентацијата на Франција обезбеди пласман во четвртфиналето на Мундобаскетот со победата над Литванија во драматичен и контроверзен натпревар. ФИБА објави дека Светското првенство заврши за...
Еспресо Жена Шоу биз

Грчката новинарка е атракција на Светското првенство во Кина, но погледнете ја како изгледа во бикини (ФОТО)

Слободен печат
Мундобаскетот во Кина се следи од целиот свет, а многу новинарски куќи испратија голем број известувачи во најмногубројната земја во светот со цел да добијат...
Кошарка Спорт

Потег на денот, Хачимура го стави на постер Тарнер (ВИДЕО)

Слободен печат
Американците иако ја прегазија Јапонија, добро ќе го запомнат името на Руи Хачимура кој го направи потегот на досегашниот дел од Мундобаскетот во Кина. Крилниот...
Кошарка Спорт

Ѓорѓевиќ: Квалитетот на СП е висок

Слободен печат
Селекцијата на Србија, очекувано по првите две кола има две победи, а селекторот Александар Ѓорѓевиќ полека се подготвува за втората фаза каде го очекуваат далеку...
Кошарка Спорт

Лесни победи за Шпанија и Аргентина

Слободен печат
Селекцијата на Шпанија без многу мака со 101:62 го декласира Тунис. Африканците имаа сили само за прв ото полувреме да и конкурираат на Шпанија која...
Кошарка Спорт

Убедлив старт на Италија, Порторико во последната секунда до победата

Слободен печат
Селекцијата на Италија со висока победа од 46 поени разлика (108:62) го победи тимот на Филипини ги започна настапите на Светското првенство во Кина. Амедео...
Кошарка Спорт

Мундобаскет, Србија го напаѓат тронот на ранетите Американци

Слободен печат
Денеска започна светското кошаркарско првенство кое ќе биде посиромашно за најголемите НБА ѕвезди кои не сакаа летото  да го поминат со репрезентацијата. Токму затоа, останатите...
Кошарка Спорт

Бура во Србија пред Мундобаскетот, Калиниќ отпишан поради политички притисок

Слободен печат
На еден ден пред стартот на Светското кошаркарско првенство во Кина, вистинска бура предизвика српскиот актер Сергеј Трифуновиќ кој истовремено е и претседател на Движењето...
Кошарка Спорт

Брајант: Србија има големи шанси да ги победи САД

Слободен печат
Ѕвездата на ЛА Лејкерс, Коби Брајант кој е промотор на Светското првенство во Кина, верува дека и покрај многуте откази од големите НБА ѕвезди, репрезентацијата...
Кошарка Спорт

Датоме и Галинари подготвени за Мундобаскетот

Слободен печат
Во таборот на италијанската кошаркарска репрезентација конечно слушнаа добри вести. Едни од најдобрите кошаркари на „Аѕурите“, Луиџи Датоме и Данилко Галинари се подготвени да настапат...