Tag : светска

Вести Економија

СБ ја промени прогнозата на економскиот раст за нашата земја

Слободен печат
Светска банка ја ревидира стапката на економски раст за годинава од 2,9 на 3,1 отсто. Во најновиот регионален извештај оценува дека Северна Македонија и Косово...
Хроника

Дебранец на нива пронашол експлозивна направа

Слободен печат
Дебранец кој извршувал градежни работи на земјоделска површна во негова сопственост  во селото Тараник, пронашол експлозивна направа, минофрлачка граната од Втората светска војна. – Лицето...
Вести Економија

Тековните и идни проекти беа главна тема на средбата Ангеловска – Мантованели

Денеска, новата министерка за финансии, Нина Ангеловска го оствари својот прв официјален состанок со директорот на Канцеларијата на Светска банка во земјата, Марко Мантованели. –...
Вести Економија

Се продлабочува соработката со Светска Банка во областа животна средина

Слободен печат
Денес, министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини се сретна со директорот на Светска банка за Северна Македонија и за Косово, Марко Мантованели....
Вести Скопје

Општина Карпош ќе набави нова механизација

Слободен печат
Општина Карпош доби неповратни 75.000 евра од Светска банка како „грант за успешност” на претходно реализираниот заем за реконструкција на повеќе улици и изградба на...
Вести Економија

НОВО ЗАДОЛЖУВАЊЕ НА ВЛАДАТА: Овој пат тоа изнесува 125 милиони евра

Владата на Република Северна Македонија го утврди текстот на Предлог на Закон за задолжување на Република Северна Македонија кај Меѓународната банка за обнова и развој...
Вести Економија

Со грант преку проектот МСИП подобри услови за учење за 1.400 деца во Чаир

Слободен печат
Со грант средства преку Проектот за подобрување на општинските услуги – МСИП извршена е реконструкција на кровот на основното училиште „Рајко Жинзифов” во општина Чаир,...
Вести Економија

ММФ отвора регионална канцеларија во Виена за Северна Македонија

МИА Агенција
Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) отвора нова регионална канцеларија на резидентен претставник за зајакнување на односите со Северна Македонија, Албанија, Косово и Црна Гора, со седиште...
Вести Економија

Конституенца: Со вложување во образованието, здравството и социјалната грижа ќе има намалување на нееднаквоста

Денеска во хотелот „Мериот“ се оддржа централниот дел од Состанокот на Холандско-белгиската конституенца. На настанот огранизиран од Народната банка и Министерството за финансии присуствуваа голем...
Вести Економија

Извршниот директор во Светска банка, Дејвидсе се сретна со премиерот Заев

Слободен печат
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за финансии, Драган Тевдовски, се сретна со извршниот директор во Светска банка, Кун...