24 C
Скопје

Tag : светска анти-допинг агенција

Спорт Фудбал

ВАДА му ја уништи кариерата и преку суд доби извинување и милиони евра

Слободен печат
Случајот помеѓу ВАДА и Сако започна во 2016 година, а дури сега доби судска завршница. „ВАДА потврдува дека го реши спорот со господинот Сако“,  стои...
Останатo Спорт

На американските спортсти им се заканува исфрлање од Олимписките игри?!

Слободен печат
ВАДА сериозно ја разгледува можноста да ги измени правилата со што би го загрозила учеството на американските спортисти на Олимписките игри. Причината за ваквото размислување...
Останатo Спорт

Боксерскиот спектакл на Тајсон виси поради марихуаната?!

Слободен печат
Поранешниот светски боксерски шампион во тешка категорија, Мајк Тајсон, сензационално најави дека на 54. години се враќа во рингот. Тој за свој противник со кого...
Останатo Спорт

Креаторот на рускиот систематски допинг издава книга: Како го срушив тајното допинг кралство на Путин

Слободен печат
Откако пристигна во САД, Родченков го смени и личниот опис со оправдување дека неговиот живот е во опасност и дека е дадена наредба за негова...
Останатo Спорт

ГОЛЕМ СПОРТИСТ, МАЛ ЧОВЕК: Допингуваниот Сун Јанг не се кае за суспензијата

Слободен печат
ЦАС ја прифати жалбата на Светската антидопинг агенција (ВАДА) која се жалеше на одлуката на Светската пливачка федерација (ФИНА) да го ослободи олимпискиот шампион од...
Спорт Фудбал

ШОК ЗА РУСИЈА: ВАДА и забрани настап на „зборнаја“ на Мундијалот 2022?

Слободен печат
Катарската телевизија тврди дека ВАДА за својата одлука веќе ги известила надлежните руските тела, меѓутоа во Москва тврдат дека сè уште ништо не знаат за...
Останатo Спорт

Проблем за Русите, виси настапот на ОИ во Токио

Слободен печат
ВАДА очекува РУСАДА во најскоро време да ја поправи грешката со непотполните податоци, а доколку тоа не се направи, на Русија би можел да и...