Tag : струга

Вести Македонија

Филипче: Го решивме деценискиот проблем во Струга, граѓаните имаат достапни лекови во секое време

МИА Агенција
Министерот за здравство Венко Филипче попладнево посети неколку аптеки во Општина Струга, за да се информира како тече мерката за укинување на квотите за лекови...
Вести Македонија

Почувствуван земјотрес во Струга, епицентарот во Албанија

Слободен печат
Земјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала е почувствуван вечерва во Струга и околината. Сеизмолошка опсерваторија при Природно-математичкиот факултет, соопшти дека земјотресот...
Вести Македонија

Филипче: Здравството е на прав пат, младите треба да останат овде

Слободен печат
Како и изминатите 2 години продолжуваме со инвестиции во инфраструктурата, опремата, системот и во вработувањата, пред се на младите во здравството, истакна претседателот на комисијата...
Некатегоризирано Хроника

Шверцери изгубиле торба со дрога близу Струга

Во полициска станица Франгово пред два дена околу 21 часот, било пријавено дека на магистралниот пат во близина на граничниот премин „Ќафасан“, полициски службеници пронашле...
Хроника

Тешко повреден велосипедист во Охрид

Горан Наумовски
Вчера во 14.20 часот во полиција е пријавено дека во Охрид на булеварот „Туристичка“ возило „ауди“, со струшки табликчки управувано од М.К.(38) од Струга удрило...
Вести Македонија

Без дозвола за градба, стружанец изградил автокамп

Слободен печат
50 годишниот Б.К. од Струга, село Калишта, заработил кривична пријава поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „бесправно градење“. Како што информира МВР, во...
Вести Македонија

Дивоградбите го загрозуваат растителниот и животинскиот свет во и околу Охридското Езеро

МИА Агенција
Нелегално изградените објекти покрај Охридското крајбрежје, палењето на трските во и околу езерото, како и депонирањето градежен шут и отпад негативно влијае врз растителниот и...
Ракомет Спорт

Тежок удар за Металург пред борбата за влез во групите на ЕХФ купот

Слободен печат
Покрај тоа што Металург навистина се намачи за да ги освои бодовите против аутсајдерот Струга, на тимот од Автокоманда му се случи и тежок пех...
Вести Хроника

Петмина повредени во сообраќајка кај Струга

Петмина повредени, од кој еден со потешки повреди е црниот епилог од вчерашната сообраќајка која се случила вчера во 11.50 часот. Според поливијата, на локалниот...
Вести Македонија

Мерко: Струга нема дивоградби што го загрозуваат статусот на УНЕСКО

Слободен печат
Во заштитената зона во Струга нема ниту една дивоградба, тврди градоначалникот Рамиз Мерко. Според него, регистрирани дивоградби има во внатрешноста на градот и руралните средини...