Tag : струга

Вести Ви Препорачуваме Македонија

Црн Дрим претворен во „тепих“ од трски: Надлежните на терен (ФОТО)

Алек Стојковски
На социјалната мрежа Фејсбук, вчера осамнаа фотографии од реката Црн Дрим во Струга, која според објавата, била преполна со трски, реси и отпадоци. Фотографиите наидоа...
Хроника

Пријава за дилер од Струга

Горан Наумовски
Надворешната канцеларија за криминалистички работи од Струга поднесе кривична пријава против Р.А.(26) од струшкото село Октиси. Тој од МВР е осомничен за кривично дело неовластено...
Хроника

Протестот за расветлување на убиството на дете од Велешта

Горан Наумовски
Пред полициската станица во Струга, како и пред локалниот Основен суд, денеска 50 лица започнаа протест со кој се бара институциите да го расветлат убиството...
Хроника

Крвава тепачка во Струга за паркинг (ВИДЕО)

Слободен печат
„Коха“ на својот Фејсбук профил објави видео од крвава тепачка за паркинг во Струга. https://www.facebook.com/gazetakoha/videos/1189421557911061/?v=1189421557911061...
Вести Македонија

Утре ќе се прска против комарци во Струга

Слободен печат
На подрачјето на Општина Струга утре ќе се врши теристичка дезинсекција за уништување на комарците и дератизација на шахтите. Земјеното запрашување, како што соопшти Општина...
Вести Македонија

Четврта седница на ЗЕЛС во Струга

Слободен печат
Градоначалниците и претставниците на општинските совети денеска во Струга ќе дискутираат за предизвиците во локалната власт на четвртата седница на Генералното собрание на Заедницата на...
Вести Култура

Традиционален 36 годишен концерт на КУД „Илинден

Слободен печат
Културно уметничкото друштво „Илинден” од Струга синоќа го одржа традиционалниот 36 годишен концерт. Во преполната сала на центарот за култура „Браќа Миладиновци” во околу час...
Вести Македонија

Земјотрес ги вознемири охриѓани и стружани

Слободен печат
Умерен земјотрес со интензитет од 3,8 степени по Рихтеровата скала во 2:21 часот рано изутринава е почувствуван во охридското епицентрално подрачје. Според Европската макросеизмичка лабораторија,...
Вести Македонија

Заразените од морбили оздравеа, хируршкото одделение се враќа во функција

Слободен печат
Хируршкo одделение на струшката болница од утре повторно ќе биде ставено во функција, јавува Алсат М. Поради големиот број на медицински персонал кој беше заразен...
Хроника

Четири граѓани каснати од кучиња низ Македонија

Слободен печат
Четири лица вчера биле нападнати од кучиња во различни градови во Македонија. Вчера во 15.30 во полициската станица во Струга лицето М.М пријавил дека бил...