16 C
Скопје

Tag : стаклена градина

Вести Свет

Истражување: Една-третина од штетните гасови потекнуваат од производството на храна

Слободен печат
Во истражувањето објавено во списанието „Нејчр фуд” (Nature Food) се истакнува дека една-третина од штетните гасови кои предизвикуваат ефект на стаклена градина потекнуваат од производството,...
Вести Македонија

Најголемо намалување на емисиите на јаглерод диоксид по Втората светска војна

Слободен печат
Емисијата на јаглерод диоксид во текот на оваа година ќе се намали за околу 2,6 милијарди тони, што претставува шест пати поголем пад отколку по...
Магазин Магазин слајдер Технологија

Под мразот на Антарктикот откриени остатоци од древна прашума

Слободен печат
Половите на Земјата веќе долго личат на ледени пустини. Животот таму не можел да опстане, па луѓето и повеќето животни се населувале во попријатна клима...