• специјална воена операција

Русија гледа со песимизам на преговорите за мир, додека не се постигнат целите на „специјалната воена операција”

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков денеска изјави дека може да се согласи со САД за потребата од траен мир во Украина, но изрази песимизам за изгледите за разговори додека не се постигнат целите на „специјалната воена операција”. И американскиот претседател Џо Бајден и неговиот руски колега Владимир Путин изјавија дека се отворени за дипломатско решение …

Русија гледа со песимизам на преговорите за мир, додека не се постигнат целите на „специјалната воена операција” Read More »