Мароканецот Ел Бакали ја прекина 37-годишната доминација на Кенија

Софиан Ел Бакали од Мароко стана олимписки шампион во трката на 3000 метри стиплчес на Летните олимписки игри кои се одржуваат во Токио, Јапонија. Дождот им ја отежна задачата на учесниците во текот на трката, а на крајот Мароканецот Ел Бакали заврши првопласиран со време од 08:08.90 минути. Ел Бакали беше осми на 1000 метри, …

Мароканецот Ел Бакали ја прекина 37-годишната доминација на Кенија Read More »