штрајк Archives - Слободен печат

Tag : штрајк

Вести Планета

НОРМАЛИЗИРАН СООБРАЌАЈОТ: Заврши штрајкот во париското метро и железница

Слободен печат
Седиштето на францускиот реформаторски синдикат ЦФДТ денеска остана без електрична енергија, откако група синдикалци од ЦЖТ- енергија, влегоа во седиштето на синдикатот и ја прекинаа...
Вести Регион

ШТРАЈК ВО ГРЦИЈА: Закажани протести на грчките острови најпогодени од проблемот со бегалците

Слободен печат
Следната среда, на 22 јануари 2020, на островите во северниот дел на Егејското море, односно оние што се најпогодени од бегалскиот/ мигрантскиот проблем ќе се...
Вести Планета

Францускиот премиер се надева на компромисно решение за пензиската реформа

Слободен печат
Францускиот премиер Едуард Филип изрази надеж денеска дека ќе постигне компромисно решение со синдикатите за пензиската реформа, што доведе до протести и штрајк низ целата...
Вести Македонија

Штрајкува здравствената администрација: Бараат повисоки нето плати, како што вети Филипче (ФОТО)

Слободен печат
Здравствената администрација и административно- техничкиот персонал денеска излезе на штрајк пред Министерството за здравство. Здравствената администрација и административно- техничкиот персонал велат дека се изманипулирани од...
Вести Македонија

Ристески: Ќе им помогнеме на извршителите да ги затворат и никогаш да не ги отворат канцелариите

Слободен печат
Иако е најавен штрајк и своевиден протест на извршителите, локација и време за такво нешто нема. Од иницијативата „СТОП за извршителите“, во емисијата „Утрински брифинг“...
Вести Македонија

Извршителите денеска излегуваат на протест

Слободен печат
Извршителите незадоволни од намалувањето на наградата денеска излегуваат на протест. Велат мораат да го искажат револтот и незадоволството од новиот Тарифник кој им го предложила...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Пазарџиите едногласно незадоволни, но поделени за протест (ВИДЕО)

Пазарџиите од „Зелен пазар“, иако во мал број, денеска излегоа на предупредувачки генерален штрајк. Според нив, тие се револтирани од новиот ценовник на Скопски пазар...
Вести Економија

Пазарџиите денеска ќе излезат на штрајк

Слободен печат
Револтирани од новиот ценовник на Скопски пазар, денеска пазарџиите ќе ги затворат тезгите и ќе излезат на предупредувачки генерален штрајк. Пазарџиите се незадоволни од драстичната...
Вести Планета

Француската железница се заканува со штрајк и за Божиќ

Слободен печат
Најголемиот француски железнички синдикат се закани дека ќе го продолжи штрајкот против пензиската реформа на владата и за Божиќ, уништувајќи го Божиќниот дух на стотици...
Вести Македонија

Здравствената администрација најави штрајк, велат се иманипулирани од Филипче

Слободен печат
Здравствената администрација и административно- техничкиот персонал повторно изманипулирани од страна на министерот за здравство д-р. Венко Филипче и здравствениот синдикат. Независниот синдикат на административно- техничките...