Шефицата на Шин Фејн се извини за убиството на вујкото на принцот Филип од страна на ИРА

Шефицата на Шин Фејн, Мери Лу Мекдоналд, денеска јавно се извини за атентатот врз вујото на  британскиот принц Филип од страна на членовите на ИРА пред 41 година, во кој беше убиен Луис Маунтбатен. Нејзиното извинување се смета за потег без преседан на лидер на партијата која долго време беше политички параван за паравоената група. …

Шефицата на Шин Фејн се извини за убиството на вујкото на принцот Филип од страна на ИРА Read More »