Пронајдена масовна гробница во Ирак, се претпоставува дека станува збор за шиитски осуденици

-Во северен Ирак е пронајдена масовна гробница,  во која се верува дека се закопани телата на повеќе од стотина лица, кои најверојатно биле убиени од припадници на Исламската држава во Ирак и Левант (ИД). Гробницата била пронајдена во понеделникот во селото Хамејдат, западно од Мосул, шест години откако ИД го самопрогласи калифатот, што се протегаше …

Пронајдена масовна гробница во Ирак, се претпоставува дека станува збор за шиитски осуденици Read More »