13 C
Скопје

Tag : сет мерки

Вести Македонија

Пензионерскиот синдикат незадоволен од петтиот пакет антикризни мерки

Слободен печат
 Пензионерскиот синдикат на Македонија е незадоволен од петтиот пакет мерки и смета дека треба сите пензионери да бидат опфатени со сет антикризни мерки за помош....
Вести Економија

Битиќи: Ќе се најде кворум за да се донесат законските решенија за мерките од четвртиот и петтиот пакет

Слободен печат
Десеттина од 29-те мерки од петтиот економски пакет треба да се реализираат со носење на законски решенија, а сите кои се поврзани со Развојната банка...
Вести Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Како и претходните четири пакети мерки, така и петтиот не нуди никаква помош на граѓаните и бизнис секторот

Слободен печат
Додека граѓаните и бизнисот мака мачат како да ја надминат ковид кризата, СДСМ и понатаму безсрамно се фали дека им нуди некаква помош.Како и претходните...
Вести Македонија

Асоцијацијата за организација на настани незадоволна од петтиот пакет мерки

Слободен печат
Членките на Асоцијацијата ИВАП кои се директно вклучени во организацијата на настани не се задоволни од петтиот пакет економски мерки што вчера го презентираше Владата....
Вести Економија

ОРМ бара построги критериуми за добивање државна помош

Слободен печат
Да се воведат построги и посоодветни критериуми за претпријатијата кои ќе конкурираат за државна помош, бара Организацијата на работодавачи на Македонија (ОРМ) и апелира петтиот...
Вести Економија Слајдер

Континуирана финансиска поддршка за опстанок на туристичкиот сектор

Слободен печат
Лиценцираните туристички агенции и водичи се со крајно лимитирана деловна активност и се соочуваат со бројни предизвици и голема неизвесност. Туристичко-угостителската комора на Македонија апелира...
Вести Економија Слајдер

Неделава можно финализирање на петтиот пакет мерки, февруари клучен за реализација

Слободен печат
Петтиот пакет антикризни мерки се очекува да биде финализиран неделава ако се постигне консензус со сите засегнати страни. Ќе тежи околу 150 милиони евра и...
Вести Македонија

Министерот Спасовски учествуваше на Петтиот состанок на Управниот одбор на Иницијативата за интегрирано управување со внатрешната безбедност – ИИСГ

Слободен печат
„Пред речиси две години ние, министрите за внатрешни работи и безбедност од регионот на Западен Балкан, го одобривме процесот на рефлексија на оваа Иницијатива. Се...
Вести Економија Слајдер

Битиќи: Петтиот пакет мерки ќе тежи околу 150 милиони евра

Слободен печат
Петтиот пакет економски мерки за поддршка на стопанството и граѓаните за справување со последиците од Ковид-19  ќе тежи помеѓу 50 и 60 милиони евра како...
Вести Економија

Се уште се разговара за петтиот пакет, ништо не е прецизирано, велат од Стопанска комора

Слободен печат
Се уште траат разговорите со Владата за петтиот антикризен пакет економски мерки, велат од Стопанската комора на Македонија. Штом ќе се договори нешто конкретно, велат...