-4 C
Скопје

Tag : Сашо Ордановски

Ви Препорачуваме Колумни

Ќе потклекне ли Борисов пред Каракачанов и Москва?

Сашо Орданоски
Расправиите помеѓу Грција и Македонија и помеѓу Бугарија и Македонија се од различна природа. Со различни последици. Со Грците имавме „имотно-правни“ недоразбирања како што двајца...
Колумни

Епидемиолошки „Руски рулет“

Сашо Орданоски
Ете што била работата: дечкото, кој е сопственик на скопскиот бар „Мош“, викендов се женел, за докторка од Штип. „Викенд за паметење!“, вели еден од...
Вести Македонија Слајдер

Јорданоски: Во оваа криза се покажа колку медиумите се лесни за контрола – Тие се пресудни за демократијата и едно здраво општество

Слободен печат
Тоа што можеби сега е светски тренд, а нас не дочекува во Македонија со една релативна неподготвеност, а тоа е каде ќе оди слободата, демократијата...
Колумни

Останете здрави и живи, после ќе му ја мислиме за изборите!

Вчерашната прес-конференција на Владата, со која се објави подигнувањето на нивото на рестрикциите во движењето на територијата на целата земја, и реакциите по неа, ме...
Ви Препорачуваме Колумни

Изборните кампањи ќе ги решат изборите

Сашо Ордановски
ВМРО-ДПМНЕ влегува во полна внатрепартиска кондиција за претстојните избори. Партијата веќе редовно информира дека е реформирана и обединета, последниот чекор во промените се тргањето на...
Ви Препорачуваме Колумни

Со ваква младина – оф-ле-ле иднина!

Сашо Орданоски
Доколку не ви е јасно во која насока, на краток и среден рок, се движи македонското општество, а со тоа и земјата, ви препорачувам барем...
Ви Препорачуваме Колумни

„Експрес лонецот“ на македонските скандали

Сашо Ордановски
Се молат сите кои поседуваат папки со уредно документирани тешки политички и криминални афери и скандали, како од СДСМ (власт) и од ВМРО-ДПМНЕ (опозиција), така...
Ви Препорачуваме Колумни

Две општества за сите!

Сашо Ордановски
Консолидацијата на националистичката идеолошка и практично-политичка агенда на ДУИ конечно се комплетираше, таман на време за изборите. Најновата измислица се нарекува „консензуална интеграција“ и е...
Ви Препорачуваме Колумни

Република во пламен

Сашо Орданоски
Не сум сигурен кој би бил логичниот одговор на прашањето како, по десетици запалени автомобили само оваа година во Штип, не може да се открие...
Ви Препорачуваме Колумни

Се напивте ли дијазепам утрово?

Сашо Орданоски
Земете пакетче од кои било шпагети и ставете ги да се варат во зовриена, претходно посолена вода. И малку маслинов зејтин во неа. Кога доволно...