Tag : самоуправа

Вести Економија

Конференција: Се уште големи разликите во развиеноста на општините и регионите

МИА Агенција
– Изминатите две години се обезбедени 12 милиони евра за поттикнување на рамномерениот регионален развој. Реализацијата е значително висока, над 95 проценти. Минатиот период, од...
Вести Економија

Најавени законски измени за повеќе пари и нивна подобра распределба за развој на региони

Слободен печат
Министерот за локална самоуправа Горан Милевски денеска присуствуваше на пуштањето во употреба на делницата на локалниот пат до регионалната депонија Русино, во општина Гостивар. –...
Вести Економија

Милевски: Мерката „МојДДВ”-можност досега над 800 илјади евра да се слеат на сметките на граѓаните

Слободен печат
 Министерот за локална самоуправа, Горан Милевски и градоначалничката на Општина Битола, Наташа Петровска денеска во Битола ја промовираа мерката „Поврат на 15 отсто од пресметаниот ДДВ”. – Денеска...
Вести Економија

Милевски – Хоџиќ: Поефикасна прекугранична соработка за повеќе финансии од ЕУ за развој

Слободен печат
Министерот за локална самоуправа Горан Милевски денеска во Приштина имаше работен состанок со министерката за администрација на локалната самоуправа Адријана Хоџиќ на која се разговараше...