Tag : самит

Вести Македонија

Онлајн учество на Спасовски, Османи и Димитров на Самитот на ЕУ и Западен Балкан

Слободен печат
Премерот Оливер Спасовски, вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола Димитров, денеска преку видео-конференција ќе учествуваат на Самитот на...
Вести Македонија

ЕПП очекува на денешниот Самит да се потврди почетокот на пристапни преговори за С. Македонија

Слободен печат
Групата на Европската народна партија (ЕПП) во Европарламентот во пресрет на денешниот Самит ЕУ – Западен Балкан повика на поддршка и зајакнување на европската перспектива...
Вести Македонија

ЕУ ќе стори сѐ за да се надминат разликите меѓу Скопје и Софија

Слободен печат
Несогласувањата со Бугарија нема да бидат тема на разговор на утрешниот самит ЕУ – Западен Балкан, но ЕУ уверува дека ќе стори сѐ да помогне...
Вести Македонија Слајдер

Круљ: За повеќето влади од Западен Балкан, пристапувањето кон ЕУ е игра во која на сакаат да победат или барем тоа да го сторат за брзо време

Слободен печат
Односите на ЕУ со земјите од Западен Балкан се движат во позитивна насока во последните месеци, по одлуката за започнување на долго одложуваните преговори за...
Вести Свет

ЕУ самитот за излез од економската криза заврши без значаен напредок

МИА Агенција
Лидерите на ЕУ кои повторно се состанаа денеска преку видеоконференција во обид да постигнат согласност за начинот на кој ќе си помогнат за излез од...
Вести Македонија

Мишел: Самитот ЕУ – Западен Балкан не се откажува, ќе се одржи преку видео-конференција

Миа Агенција
Претседателот на Европскиот Совет, Шарл Мишел, на денешната прес-конференција во Брисел информираше дека Самитот ЕУ-Западен Балкан кој требаше да се одржи во мај не се...
Вести Свет

Наместо на самит, лидерите на Г7 ќе состаночат на месечни видео-конференции

Слободен печат
Американскиот преетседател Доналд Трамп ќе го откаже состанокот на лидерите на Г7 во Кемп Дејвид во јуни заради коронавирусот, а место тоа ќе организира видео...
Вести Македонија

Самитот на ЕУ на кој се очекува почеток на преговорите ќе биде видео-конференција

МИА Агенција
Шефовите на држави и влади за прв пат немаат да отпатуваат во Брисел за редовен Европски Совет, соопштија претседателот Шарл Мишел. Како што јавува дописничката...
Вести Економија

Одложен самитот ЕУ – Кина поради коронавирусот

Слободен печат
Самитот ЕУ – Кина кој е планиран за крајот на овој месец ќе биде одложен поради коронавирусот. Самитот се одржува секоја година и има за...
Вести Свет

Поради коронавирусот САД го одложија самиот на АСЕАН во Лас Вегас 

Слободен печат
САД го одложија самиот на Асоцијацијата на земјите од југоисточна Азија (АСЕАН) што требаше да се оддржи на 14 март во Лас Вегас, заради појавата...