Tag : сахел

Вести Свет

Невообичаено: Дождови, поплави и свлечишта и во Африка, се заканува глад (ВИДЕО)

Невообичаените дождови и поплави што го погодија африканскиот регион Сахел се уште еден предизвик за локалните власти, покрај недостигот на храна и пандемијата со новиот...
Вести Свет

Борба против африкански џихадисти: Макрон разговара за засилување на воена соработка

Слободен Печат
Францускиот претседател Емануел Макрон и претседателите на Групата пет земји од Сахел се сретнаа денеска на југозападот од Франција каде разговараат за засилување на воената...
MacedonianAlbanian