4.2 C
Скопје

Tag : руска вакцина

Вести Свет

Русија пак ќе биде прва: Развива вакцина против Ковид-19 кај животни

Слободен печат
Роселхознадзор, руската ветеринарна служба објави дека работи на вакцина за животни што треба да се тестира во есен. Одлуката следува откако се појавија случаи на...
Вести Свет

Мадуро: Ќе бидам првиот што ќе ја прими руската вакцина

Слободен печат
Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, изјави дека ќе биде првиот човек во земјата кој ќе ја прими неодамна најавената руска вакција против Ковид-19, „Спутник V...
Вести Свет

Бразил заинтересиран за руската вакцина, но бара повеќе информации

Слободен печат
Бразил ќе побара повеќе информации и консултации пред да одлучи да ја купи руската вакцина против коронавирусот, која сè уште е во рана фаза, изјави...
Вести Свет

Русија планира месечно да произведе по 5 милиони вакцини против ковид-19, по цена од 10 долари за 2 дози

Слободен печат
Русија планира да направи пет милиони дози вакцини против коронавирус месечно во декември и јануари, рече денеска директорот на Националниот истражувачки центар за епидемиологија и...
Вести Регион

Хрватски научник: Руската вакцина е слична со онаа на Оксфорд и може да се покаже ефикасна

Слободен печат
Лауц вели дека постои можност руската вакцина да се покаже ефикасна, но исто така предупредува дека ризикот е голем. „Многу е лесно можно да се...
Вести Економија

Се намали вредноста на благородните метали поради руската вакцина за ковид-19

Слободен печат
Цената на златото се намали дури за 5,2 отсто и унца се тргуваше за 1.921,50 долари, што е најголем дневен пад во изминатите седум години...
Вести Свет

Германија се сомнева во квалитетот и безбедноста на руската вакцина

Слободен печат
Германија изрази сомнеж во квалитетот и безбедноста на руската вакцина против коронавирусот и посочи дека лек, односно вакцина, може да се регистрира во Европската унија...
Вести Регион

Хрватски епидемиолог против руската вакцина во Хрватска: Ни случајно!

Слободен печат
Дијана Мајер, епидемиолог во Хрватскиот завод за јавно здравство (ХЗЈЗ) и водител на Одделот за следење и унапредување на здравјето на деца и млади во...
Вести Свет

Коментар на американскиот министер за руската вакцина: Важна е ефективноста, а не да се биде прв

Слободен печат
Министерот за здравство и социјала на САД, Алекс Азар, ја искоментира информацијата за тоа дека Русија официјално регистрирала прва вакцина против коронавирус во светот. За...
Вести Свет

Русија во преговори со СЗО за можна проверка на руската вакцина против ковид-19

Слободен печат
СЗО и руските власти разговараат за процесот за проверка на безбедноста и ефикасноста на новата вакцина против ковид-19 која ја одобри РУсија, рече портпаролот на...