-7 C
Скопје

Tag : руска вакцина

Вести Свет Слајдер

Русија регистрираше и сува вакцина против коронавирусот

Слободен печат
„Министерството за здравство издаде регистрација за вакцината ‘Гам-КОВИД-Вак-Лио’, развиена од Научно истражувачкиот центар за епидемиологија и микробиологија ‘Гамалеја’ на Министерството за здравство на Русија, која...
Вести Свет Слајдер

Русија наредната недела ќе ја тестира својата вакцина на 40.000 луѓе

Слободен печат
Масовното тестирање на првата руска потенцијална вакцина против ковид-19, која доби одобрение од руските власти, опфати повеќе од 40.000 луѓе и ќе биде надгледувано до...
Вести Свет

СЗО: Почнаа разговорите со Москва за проверка на руската вакцина

Слободен печат
Светската здравствена организација (СЗО) за Европа соопшти дека започнала разговори со Русија во обид да добие повеќе информации за експерименталната вакцина против Ковид-19, која Москва...
Вести Свет

Русија пак ќе биде прва: Развива вакцина против Ковид-19 кај животни

Слободен печат
Роселхознадзор, руската ветеринарна служба објави дека работи на вакцина за животни што треба да се тестира во есен. Одлуката следува откако се појавија случаи на...
Вести Свет

Мадуро: Ќе бидам првиот што ќе ја прими руската вакцина

Слободен печат
Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, изјави дека ќе биде првиот човек во земјата кој ќе ја прими неодамна најавената руска вакција против Ковид-19, „Спутник V...
Вести Свет

Бразил заинтересиран за руската вакцина, но бара повеќе информации

Слободен печат
Бразил ќе побара повеќе информации и консултации пред да одлучи да ја купи руската вакцина против коронавирусот, која сè уште е во рана фаза, изјави...
Вести Свет

Русија планира месечно да произведе по 5 милиони вакцини против ковид-19, по цена од 10 долари за 2 дози

Слободен печат
Русија планира да направи пет милиони дози вакцини против коронавирус месечно во декември и јануари, рече денеска директорот на Националниот истражувачки центар за епидемиологија и...
Вести Регион

Хрватски научник: Руската вакцина е слична со онаа на Оксфорд и може да се покаже ефикасна

Слободен печат
Лауц вели дека постои можност руската вакцина да се покаже ефикасна, но исто така предупредува дека ризикот е голем. „Многу е лесно можно да се...
Вести Економија

Се намали вредноста на благородните метали поради руската вакцина за ковид-19

Слободен печат
Цената на златото се намали дури за 5,2 отсто и унца се тргуваше за 1.921,50 долари, што е најголем дневен пад во изминатите седум години...
Вести Свет

Германија се сомнева во квалитетот и безбедноста на руската вакцина

Слободен печат
Германија изрази сомнеж во квалитетот и безбедноста на руската вакцина против коронавирусот и посочи дека лек, односно вакцина, може да се регистрира во Европската унија...