Tag : рурско дерби

Спорт Фудбал

Фудбалот се враќа: Бундеслигата тргнува во „војна“ со коронавирусот и тоа со големото рурско дерби

Слободен печат
Германската Бундеслига е првата елитна светска фудбалска лига која се враќа по двомесечната пауза предизвикана од пандемијата на коронавирусот. Денеска треба да се одиграат осум...
Спорт Фудбал

НАЈГОЛЕМО ГЕРМАНСКО ДЕРБИ: Омразата е толку голема што претседателот на Шалке со лавови ги плашел фудбалерите на Дортмунд (ФОТО)

Слободен печат
Омразата помеѓу Шалке и Борусија Дортмунд датира од инцидентот од 1969 година. На 6. септември на стариот стадион на Борусија „Die Rote Ende“ трибините беа...