Tag : рохани

Вести Свет

Рохани: Иран нема да разговара со САД додека не бидат укинат санкциите

Слободен печат
Иран нема намера да разговара со САД сè додека не бидат укинати сите санкции наметнати за Техеран, изјави денеска иранскиот претседател Хасан Рохани. – Техеран...
Вести Свет

РОХАНИ ПРЕДУПРЕДУВА: Војната со Иран е мајка на сите војни!

Слободен печат
Иранскиот претседател Хасан Рохани денеска изјави дека војната со Иран е „мајка на сите војни“ и уште еднаш предупреди дека бродовите не се безбедни во...
Вести Свет

Иранскиот претседател ги обвини САД за детско однесување

Слободен печат
Иранскиот претседател Хасан Рохани денеска ги обвини САД за „детско однесување” откако Вашингтон воведе санкции за шефот на иранската дипломатија Џавад Зариф. – Тие (Американците)...
Вести Свет

Рохани: Иран бил и ќе биде чувар на безбедноста на Персискиот Залив

Слободен печат
Претседателот на Иран, Хасан Рохани, по повод заплената на британскиот танкер од страна на иранската револуционерна гарда истакна дека Иран бил и ќе биде чувар...
Вести Свет

Иран и САД се враќаат на преговарачка маса?

Слободен печат
Иран е подготвен да преговара со САД ако Вашингтон ги укине санкциите и се врати во нуклеарниот договор од 2015 година, изјави иранскиот претседател Хасан...
Вести Свет

Иран ќе го зголеми нивото на збогатување на ураниум

Слободен печат
Иран ќе го зголеми нивото на збогатување ураниум по 7 јули до ниво за кое тие сметаат дека е потребно. Тоа го најави денеска иранскиот...
Вести Свет

Рохани: САД претставуваат сериозна закана за глобалната стабилност

Слободен печат
Иранскиот претседател Хасан Рохани предупреди дека активностите на САД претставуваат сериозна закана за глобалната и регионалната стабилност. Рохани тоа го изјави во рамки на меѓународниот...
Вести Свет

РОХАНИ ПРЕДУПРЕДУВА: Иран нема да потклекне пред притисокот на САД

Слободен печат
Иран не попушта, тензиите растат, но Техеран нема да му потклекне на притисокот од САД. Иранскиот претседател Хасан Рохани денеска изјави дека Техеран нема да...
Вести Свет

Рохани одби да разговара со Трамп – Растат тензиите

Слободен печат
Претседателот на Иран, Хасан Рохани, денеска отфрли да разговата со САД, бидејќи Трамп најави дека Иран ќе побара преговори „доколку некогаш биде подготвен за такво...
Вести Свет

Иран повторно го „пецна“ САД: За Рохани администрацијата на Трамп ја водат „почетници“

Слободен печат
Хасан Рохани, претседателот на Иран, уште еднашка удри по Соединетите Американски држави. Тој денеска изјави дека американската Администрација ја сочинуваат „политичари почетници со наивни идеи”....