Tag : рохани

Вести Свет

Рохани го критикува Трамп: Ова е најлошата администрација во историјата на САД

МИА Агенција
Актуелната американска администрација е најлоша во историјата на САД, изјави денеска иранскиот претседател Хасан Рохани. Во обраќање на националната телевизија, Рохани рече дека претстојните парламентарни...
Вести Свет

Рохани го обвини Трамп за создавање јаз меѓу власта и луѓето во Иран, Зариф за „тероризам против културата“

Слободен печат
Иранците не треба да дозволат политиката на претседателот на САД Доналд Трамп за „максимален притисок“ врз Техеран да го нарушава единството на нацијата пред парламентарните...
Вести Свет Слајдер

Рохани порача дека Иран никогаш нема да развие нуклеарно оружје

Слободен печат
Иран никогаш нема да развие нуклеарно оружје, со или без нуклеарен договор, изјави денеска иранскиот претседател Хасан Рохани, повикувајќи ги европските држави да не го следат...
Вести Свет Слајдер

Рохани го отфрли предлогот за нов нуклеарен договор од Трамп нарекувајќи ја „чудна“ понуда

Слободен печат
Иранскиот претседател Хасан Рохани денеска го отфрли предлогот за нов „договор изготвен од Трамп” што ќе има за цел да го реши нуклеарниот спор, изјавувајќи...
Вести Свет Слајдер

Рохани ќе ги казнува сите одговорни за соборувањето на украинскиот патнички авион

Слободен печат
Иран ќе ги казни сите што се одговорни за ненамерното соборување на украинскиот патнички авион, изјави денеска иранскиот претседател Хасан Рохани, додавајќи дека ќе биде...
Вести Свет

Британски разузнавачи тврдат: Американските војници биле предупредени за нападот на базите во Ирак

Слободен печат
Речиси осум часа пред ракетниот напад врз базите во Иран, изведен на 8 јануари, американските и ирачките војници биле предупредени и побрзале да ги преместат...
Вести Свет Слајдер

Телефонски разговор меѓу Зеленски и Рохани: Иранскиот лидер се извинил за урнатиот украински авион

Слободен печат
Иранскиот претседател Хасан Рохани и се извинил на Украина за соборениот украински патнички авион во близина на Техеран, информира украинскиот претседател Володимир Зеленски. Двајцата претседатели...
Вести Свет

Зеленски: Не е исклучено дека ракета го погодила авионот, но не е ниту потврдено

Слободен печат
Претседателот на Украина Владимир Зеленески не ја исклучува можноста дека ракета го срушила украинскиот патнички авион, но напоменува дека таа констатација се уште не е...
Вести Свет

Рохани до Џонсон: Не ги следете САД, да не беше Сулејмани Лондон немаше да биде безбеден

Слободен печат
Иранскиот претседател Хасан Рохани во телефонски разговор со британскиот премиер Борис Џонсон го повика Лондон да не го следи курсот на САД и да го...
Вести Свет

Рохани се закани со исфрлање на сите американски сили од регионот

Слободен печат
Иранскиот претседател Хасан Рохани по нападот врз базите во Ирак, каде се стационирани американски војници се огласи на Твитер. – Генерал Сулејмани херојски се бореше...