Tag : респиратори

Вести Македонија Слајдер

Министерство за здравство: ВМРО-ДПМНЕ манипулира со граѓаните, нека се истражи случајот со респираторите

Слободен печат
И покрај тоа што нема никаков случај, ниту пак некаква неправилност во однос на набавката за респираторни машини, ВМРО-ДПМНЕ упорно продолжува со бесмислени прес конференции,...
Вести Македонија Слајдер

Преку заемот на СЗО обезбедени 50 респиратори

Слободен печат
Обезбедивме дополнителни 50 респиратори преку заемот на Светската здравствена организација (СЗО), коишто ги обезбеди УНДП преку најповолни цени, информираше денеска заменик-претседателот на Владата задолжен за...
Вести Свет

Њујорк платиле 69 милиони долари за респиратори кои никогаш не пристигнале

Слободен печат
Државата Њујорк платила 69 милиони долари за респиратори на човек без никаква позадина во работа со медицински материјали, откако тој му пишал на Твитер на...
Вести Свет

Ново истражување: Аутопсиите покажаа нешто неочекувано! Сега знаеме зошто респираторите не им помагаат на некои од пациентите

Слободен печат
Тромбот од различни причини е честа компликација меѓу болните на интензивна нега, но нивната зачестеност е поголема кај лицата кои се лечат од ковид –...
Вести Македонија

МЗ: Компаниите кои го добија тендерот не можат да ги испорачаат респираторите

Слободен печат
Двете компаниите кои го добија тендерот за набавка на 31 респираторна машинa, не известија дека нема да бидат во можност да ги испорачаат респираторните машини...
Вести Македонија Слајдер

За два месеци регистрирани 1326 заболени од Ковид-19, стигнаа 12 респиратори за најтешките случаи

Слободен печат
Во два месеца – од 26 февруари кога беше дијагностициран првиот позитивен на КОВИД-19 во земјава, вирусот заклучно со вчера е потврден кај 1326 пациенти....
Вести Македонија Слајдер

Жбогар: ЕУ е со вас и е вашиот најсилен партнер во борбата со оваа болест

Слободен печат
Првите 12 машини за асистирано дишење – респиратори и друга лична заштитна опрема, како дел од проектираната помош на Европската Унија од четири милиони евра за...
Вести Македонија Слајдер

Филипче: Пристигнаа првите респираторни машини од ЕУ

Горан Наумовски
На Инфективната клиника во Скоје почина пациент на 80-годишна возраст, а имаме и 26 нови случаеви. Најбројни се во тие од Скопје, Куманово и Тетово....
Вести Економија

Најбогатиот човек во Сингапур е производител на респиратори

Слободен печат
Ли Ситинг, претседател на компанијата „Шензен миндреј био-медикал електроникс” е најбогатиот човек во Сингапур. Неговото богатство месечно се зголемува за една милијарда долари откако вредноста на...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Катастрофална смртност на пациентите приклучени на респиратор: Ковид-19 може да се преживее, апаратот за дишење никако!

Борбата за спасување на пациентите болни од ковид-19 е најголемиот предизвик со кој се соочуваат лекарите низ целиот свет во овие моменти. Иако бројот на...