22 C
Скопје

Tag : распад

Ви Препорачуваме Слободен удар

Распадот на Југославија беше најстрашниот цивилизациски пораз

Срѓан Ивановиќ
Смртта на Ѓорѓе Балашевиќ нè потсети на сите добри работи кои ги загубивме со распадот на Југославија. Но, деновиве дознавме дека бившата држава не била...
Вести Економија

Рецесијата се продлабочува – можен распад на Еврозоната?

Слободен печат
Европскиот комесар за економија Паоло Џентилони во интервју за германски Велт вели дека како последица на корона вирусот рецесијата во земјите станува се подлабока, а тоа...
Вести Економија

Сорос: Корона вирусот се заканува на опстанокот на ЕУ

Слободен печат
Милијардерот и филантроп, Џорџ Сорос, истакнува дека пандемијата од корона вирусот се заканува по опстанокот на Европската унија па во тој контекст се заложи се...
Вести Свет

Макрон: Ќе бидам одговорен пред историјата ако дозволам распаѓање на ЕУ

Слободен печат
Претседателот на Франција, Емануел Макрон уште еднаш предупреди на големата опасност од распад на Европската унија, на тој начин правдајќи ја својата вклученост во кампањата...