Дали Грција со право му се налути на Заев за употреба на придавката „македонска“?

Придавката македонска/македонски/македонско уште еднаш ја разбранува јавноста откако премиерот Зоран Заев на социјалната мрежа Твитер напиша: „Денеска од стадионот во Амстердам давам силна поддршка на македонската фудбалска репрезентација“. По ваквата објава портпаролката на грчката Влада, Аристотелија Пелони го предупреди премиерот дека го крши Преспанскиот договор кога го спомнува „македонскиот фудбалски тим“, без да ја користи …

Дали Грција со право му се налути на Заев за употреба на придавката „македонска“? Read More »