8 C
Скопје

Tag : правда

Вести Македонија

Одбележување на Европскиот ден на правдата

Слободен печат
Дваесет и петти октомври е Европски ден на правдата, кој секоја година се одбележува во сите држави во Европа. Целта за негово одбележување е во...
Вести Македонија

Дескоска до идните судии и јавни обвинители: Бидете независни и почитувајте ги законите

Слободен печат
Бидете независни и потчинети само на законите! Не слушајте ничии инструкции и не дозволувајте ничие незаконито влијание, ниту од законодавната власт, извршната власт, од која...
Хроника

Ивановска: Родителите на убиените во „Монструм“ чекаат правда

Горан Наумовски
Овие родители зад мене доаѓаат секој ден, и очекуваат нешто сериозно, очекуваат правна држава. Ова по денешното рочиште го изјави адвокатката на оштетените во случајот...
Вести Македонија

Во Скопје се одржаа протести за правда

Слободен печат
Под мотото „Меѓународна истрага за монтираните случаи“ и „Слобода за кумановската група“ започна протестен марш од „Плоштадот Скендербег“ во Скопје, кој заврши пред македонското Собрание,...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Како Катица Јанева од симбол за правда и мир, стана симбол за рекет?

Ана Анастасовска
Кривичниот суд доцна синоќа и одреди 30-дневен притвор на специјалната обвинителка Катица Јанева. Таа е осомничена за кривично дело Злоупотреба на службена положба по член...
Вести Македонија

Заев: Истрагата мора да ги открие сите детали (ФОТО)

Слободен печат
Премиерот Зоран Заев попладнево преку Фејсбук порача дека мора да се расчистат случаите за кои се води истрага и секој да одговара за тоа што...
Вести Македонија

Ванчева Калевска за случајот „Рекет“: Нема и не смее да има недопирливи за правдата

МИА Агенција
Пратеничката на СДСМ, Снежана Ванчева Калевска, изјави дека вчерашниот ден е доказ за тоа дека немало и не смее да има недопирливи за правдата. –...
Вести Македонија

Калајџиев: Судството мора да пресече по право, а не по политика

МИА Агенција
Судството треба да престане да чека одлуки од политиката, но како што гледам и колку ја сфаќам работата се чека практично донесување на овој закон...
Вести Македонија

Поради „крвавиот четврток“ се бара повторна екстрадиција на Груевски

Слободен печат
Деновиве од Министерството за правда до Будимпешта ќе биде испратено барање за екстрадиција на поранешниот премиер Никола Груевски, поради обвинение за упадот во Собранието. –...
Вести Македонија

Дескоска: Одредбите кои не носат целосно воспоставување на правда нема да бидат ставени во Законот

Слободен печат
Дескоска очекува позитивна оценка за судството во Извештајот на ЕК Министерката за правда Рената Дескоска очекува позитивна оценка за судството во Извештајот на Европската комисија...