1 C
Скопје

Tag : правда

Вести Македонија

Министерството за правда добило 120 барања за бесплатна правна помош во првите шест месеци од годинава

Слободен печат
Согласно Законот за бесплатна правна помош во првите шест месеци од годинава до Министерството за правда биле доставени вкупно 120 барања за секундарна правна помош,...
Македонија Слајдер

Се отвора ли можност политички монтираните случаи да ја добијат правдата?

МИА
Сите политички монтирани случаи каде е повредено начелото на презумција на невиност, користен заштитен (лажен) сведок, злоупотреба на системите за прислушкување и системот за распределба...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Маричиќ: Ќе ја зголемиме безбедноста на новинарите и медиумските работници

Слободен печат
Министерството за правда веќе почна постапка за изготвување на нов Кривичен законик, во кој ќе бидат вметнати кривичните дела со кои ќе се подигне нивото...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Бесплатна правна помош за сиромашните

Слободен печат
Подобрувањето на квалитетот на правдата и обезбедувањето пристап до бесплатна правна помош за сиромашните е од исклучителна важност за граѓаните на Северна Македонија и е...
Вести Македонија

До 20 пати поголеми казни за загадување на животната средина, предлага Министерството за правда

Слободен печат
Владата на 19-тата седница го разгледа предлог на Министерството за правда за изменување и дополнување на Законот за прекршоците, со кои се регулира зголемување на...
Вести Македонија

Маричиќ: Ќе ја зајакнеме законската рамка за кривичните дела сторени врз новинарите

Слободен печат
Министерството за правда и јас како министер досега повеќе пати ги имаме осудено сите напади или каков било тип на заплашување и застрашување кон медиумите...
Вести Македонија

ВО ЖИВО: Прес-конференција на министерот Маричиќ

Слободен печат
Министерот за правда, Бојан Маричиќ држи прес-конференција за намалувањето на судските такси....
Вести Ви Препорачуваме Македонија

И короната тежи на тасот на правдата

Горан Наумовски
Од седум судења дневно во Граѓанскиот суд, дневно има по едно барање за одлагање поради позитивен резултат на некоја од странките. Оваа изјава на судијката...
Вести Македонија

Маричиќ – Рејндерс: Сите реформи ќе бидат реализирани во блиска координација со ЕУ

Слободен печат
Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска преку видео-конференциска врска ја оствари првата официјална средба со еврокомесарот за правда Дидие Рејндерс, на која дискутирале за евроинтеграциите...
Вести Македонија

Маричиќ: Отворена е веб-страницата за бесплатна правна помош, им покажуваме на граѓаните дека се грижиме за нив

Слободен печат
Во организација на Советот на Европа и Делегацијата на Европската Унија во Република Северна Македонија денеска се одржа официјална онлајн-промоција на веб-страницата www.pravnapomos.mk, преку која...