6 C
Скопје

Tag : Петриња

Вести Регион Слајдер

Ужас во Петриња: Маж се разнел со бомба

Слободен печат
Во раните утрински часови во подрачјето Петриња 56-годишен маж извршил самоубиство преку активирање на експлозивна направа, потврди сисачко-мославинската полиција. Веднаш по дојавата за експлозија на...
Вести Регион

Нов земјотрес во близина на Петриња

Слободен печат
Нов земјотрес со интензитет од 3,1 степен според Рихтерова скала го погоди денеска централниот дел на Хрватска. Епицентарот на потресот се наоѓал повторно кај градот...
Вести Регион

Уште еден земјотрес близу Петриња, јачината на потресот е 3.8 степени

Слободен печат
Земјотрес со јачина од 3.8 степени по Рихтер во 12.58 часот го погоди подрачјето кај Петриња. Епицентарот бил на 10-тина километри југозападно од Петриња и...
Вести Регион Слајдер

Уште еден земјотрес ја погоди Хрватска: Епицентарот повторно близу Петриња

Слободен печат
Денеска во 12.06 часот централна Хрватска ја погоди нов земјотрес со епицентар меѓу Сисак и Петриња. Според податоците на Сеизмолошката служба на Хрватска, станува збор...
Вести Регион Слајдер

Градоначалникот на Петриња не исклучува можна евакуација: Опасноста за секој човек е голема

Слободен печат
По вчерашниот земјотрес со интензитет од пет степени според Рихтеровата скала во Хрватска, полицијата не пушта никој во Петриња поради опасност од уривање на зградите...
Вести Регион

ФОТО: Овие се шепастите херои што Хрватска никогаш нема да ги заборави

Илинка Иљоска
Кучињата трагачи Драма, Томас, Гизмо и Ларс деноноќно бараат преживеани меѓу урнатините во Петриња за да им помогнат на луѓето кои настрадаа од разорниот земјотрес....
Вести Регион Слајдер

Оваа фотографија ги разнежи срцата на сите: Петгодишниот Лео ги продава своите играчки за да им помогне на жртвите од земјотресот во Хрватска

Илинка Иљоска
Земјотресот кој со разорен интензитет од 6,2 степени според Рихтеровата скала ја погоди областа Петриња остави многу луѓе без домови, но ја разбуди хуманоста. ВИДЕО:...
Вести Регион Слајдер

Нов земјотрес утринава го погоди градот Петриња

Слободен печат
Уште еден земјотрес со интензитет од 4,5 по Рихтер утрово околу 7.50 го погоди хрватскиот град Петриња и околината. Земјотресот се почувствувал и во Загреб....
Вести Регион Слајдер

Хрватски сеизмолог: Многу е мала веројатноста од нов силен земјотрес во Петриња и загрепското подрачје

Слободен печат
Хрватскиот сеизмолог Крешимир Кук изјави дека е мала веројатноста дека може да се случи нов силен земјотрес во областа Петриња и во загрепското подрачје. Тој...
Вести Регион Слајдер

Вибрациите не престануваат: Петриња вечерва се „тресеше“ со јачина од 3,5 степени по Рихтер

Слободен печат
Прилично силен потрес со епицентар на шест километри западно од Петриња е почувствуван вечерва со магнитуда од 3,5 степени според Рихтеровата скала. Вечерашниот земјотрес, според...