Tag : павлопулос

Вести Регион

Грчкиот претседател испрати писмо до кинескиот претседател со поддршка за заболените од коронавирусот

Слободен печат
Во овој многу тежок момент за Кина, би сакал да знаете дека грчкиот народ целосно сочувствува со пријателскиот кинески народ, пишува во писмото од претседателот...
Вести Регион

Павлопулос пренесен во болница поради висока температура

Слободен печат
Претседателот на Грција Прокопис Павлопулос денеска бил пренесен во Центарот за кардиохирургија „Оназис” во Атина, поради висока температура предизвикана од вирус, за да му се...
Вести Регион

Павлопулос: Грција е за формирање на цврст југоисточен столб на Европската унија

Слободен печат
Грција е подготвена да ги поддржи оние држави од нашиот регион што се уште не се членки на Европската унија со цел да се забрза...
Вести Регион

Павлопулос изрази сочувство до албанскиот претседател

Слободен печат
Генералниот секретар на претседателот на Грција, на амбасадорката на Албанија во Атина, Ардиана Хобдари ѝ го пренесе длабокото сочувство на Прокопис Павлопулос до неговиот албански...
Вести Регион

Кинескиот претседател Си Џинпинг на средби со Павлопулос и Мицотакис

Слободен печат
Со претседателот на Грција, Прокопис Павлопулос и со премиерот на земјата, Кирјакос Мицотакис, ќе оствари денес средби претседателот на Народна Република Кина, Си Ѓинпинг кој...
Вести Свет

Кинескиот претседател Си Џинпинг во официјална посета на Грција

Слободен печат
На покана на грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, претседателот на Народна Република Кина, Си Џинпинг од денеска до 12 ноември 2019 ќе престојува во официјална посета...
Вести Регион

Грчкиот претседател ја обвини Турција за прекршување на меѓународното право на Блискиот Исток

Слободен печат
Од воената парада во Солун за одбележување на националниот празник на Грција, денот „Охи” (Не), грчкиот претседател упати остра порака до Турција дека самоволието нема...